Rezorpsiyon Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️

Rezorpsiyon Nedir?

Rezorpsiyon, emilim; eriyip dağılma, parçalanma manalarında kullanılmaktadır. Tıpta sık olarak kullanılan terimlerden biridir. Temel olarak vücuttan örnekler verelim. Kemik dokusunun osteoklastlar tarafından parçalanarak dağılması işlemi bir rezorpsiyon şeklidir. Bu dağılan hücreler dolaşım sistemine absorbe olur.

Vücutta kemik dokusu yeniden oluşturulduğunda ya da modellendiğinde rezorpsiyon kanalı oluşturulur. Temel olarak bu terimi kavradığınızı düşünüyorum. Merak ettiğiniz hususları alttaki yorumlar bölümüne yazabilirsiniz.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020'yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın