Osteoklast Nedir ?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Osteoklast,kemiklerin matriksine zarar vermek koşuluyla kemik yıkımında görev alan  fagositer özellikteki hücrelerdir.

Birden çok çekirdeği vardır ve fagositik sistemin tek çekirdekli ailesinin bir parçasıdır.

150 mikron büyüklüğündedirler ve yaklaşık olarak 50 adet monositin birleşmesinden oluşur.

Osteoklast : Kemik Rezorpsiyonu Nedir?

Osteoklastlar tarafından kemik dokusunun ortadan kaldırılması işlemine kemik rezorpsiyonu adı verilir. Rezorpsiyon hakkında detaylı bilgi almak için hemen https://doktordanhaberler.com/rezorpsiyon/ linkine tıklayınız.

İnsanın kemik dokusunda her zaman yapım ve yıkım bir arada ve sürekli olarak vardır.Yani kemiklerimiz bir yandan yıkılırken bir yandan da sürekli olarak yapılırlar.Yaş ilerledikçe yıkım miktarı yapım miktarını geçmekte ve bir süre sonra kemikler erimeye zayıflamaya başlamaktadır.

Genelde paratiroid hormonu etkisiyle aktivitesi artar.

Alttaki videoda osteoklastların kemiği nasıl eritip yıktığını çok daha detaylı olarak göreceksiniz.Lütfen sonuna kadar izleyin :

Bu videoda ise karşılaştırmalı olarak osteoblast ve osteoklast aktivitelerini net bir şekilde göreceğiz:

Yararlandığım Kaynaklar :


Merak ettiklerinizi yazı altından yorum olarak sorabilirsiniz.Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

Yorum yapın