Pupilla Dilatasyonu

2
8218

Pupilla Dilatasyonu Nedir?

Pupilla Dilatasyonu, göz bebeğinde genişleme manasında kullanılmakla beraber tıpta sıkça kullanılan bir terim olduğu bilinmektedir.

Pupil diatasyonu ile ilişkili görsel. Görsel Vikipedia’dan alınmıştır.

Pupil, renkli bölgelerle çevrilmiş gözümüzün tam orta kısmındaki yuvarlak alandır. İris adını verdiğimiz yapı gözün orta kısmında bulunur ve kas liflerinden oluşur. Bu kas lifleri gözümüze gelen ışık miktarını ayarlamak üzere kasılıp gevşerler.

Pupiller Neden Dilate Olur?

Pupillerin boyu genelde bir şeye odaklandığımızda veya ışık gibi uyaranlar aldığımızda oluşur. Pupillerin dilate olması bazı ilaçların kullanılması veya uyuşturucu gibi nedenlerden dolayıda olabilir. Göz doktorları da göz muayenesi sırasında gözün arka katmanlarını daha iyi gözlemleyebilmek için hastalara pupilleri dilate edici ilaçlar verebilmektedirler.

Aşağıda listelenmiş ilaçlar pupillerin dilatasyonuna neden olabilir :

  • Amfetamin
  • Kokain
  • Liserjik Asit Dietilamid
  • Esrar
  • Dekonjestanlar
  • Diğer bazı ilaçlar

Karşıdan ışık verilmesi durumunda pupilla daralırken, ışık olmadığında dilate olmaktadır. pupillada dilatasyon göz bebeğimizin genişlemesi, büyümesi demektir.

Yararlanılan Kaynaklar :

doktordanhaberler

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

2 Yorum

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here