Pupilla Dilatasyonu

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Pupilla Dilatasyonu Nedir?

Pupilla Dilatasyonu, göz bebeğinde genişleme manasında kullanılmakla beraber tıpta sıkça kullanılan bir terim olduğu bilinmektedir.

wsi imageoptim pupil dilatasyonu
Pupil diatasyonu ile ilişkili görsel. Görsel Vikipedia’dan alınmıştır.

Pupil, renkli bölgelerle çevrilmiş gözümüzün tam orta kısmındaki yuvarlak alandır. İris adını verdiğimiz yapı gözün orta kısmında bulunur ve kas liflerinden oluşur. Bu kas lifleri gözümüze gelen ışık miktarını ayarlamak üzere kasılıp gevşerler.

Pupiller Neden Dilate Olur?

Pupillerin boyu genelde bir şeye odaklandığımızda veya ışık gibi uyaranlar aldığımızda oluşur. Pupillerin dilate olması bazı ilaçların kullanılması veya uyuşturucu gibi nedenlerden dolayıda olabilir. Göz doktorları da göz muayenesi sırasında gözün arka katmanlarını daha iyi gözlemleyebilmek için hastalara pupilleri dilate edici ilaçlar verebilmektedirler.

Aşağıda listelenmiş ilaçlar pupillerin dilatasyonuna neden olabilir :

  • Amfetamin
  • Kokain
  • Liserjik Asit Dietilamid
  • Esrar
  • Dekonjestanlar
  • Diğer bazı ilaçlar

Karşıdan ışık verilmesi durumunda pupilla daralırken, ışık olmadığında dilate olmaktadır. pupillada dilatasyon göz bebeğimizin genişlemesi, büyümesi demektir.

Yararlanılan Kaynaklar :

doktordanhaberler

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Ben Kimim? 2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020'yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :) Eğitimim: Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi (2010 - 2016) Çalıştığım Kurumlar: Narman İlçe Devlet Hastanesi Şenkaya İlçe Devlet Hastanesi Tekman İlçe Devlet Hastanesi Akşar Aile Sağlığı Merkezi Karayazı Aile Sağlığı Merkezi Bana Nasıl Ulaşabilirsiniz? Bana sağlık sorularınız için erhan.yavuz@saglik.gov.tr mail adresinden, teknik konular için 05530742801 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Tıbbi sorularınızı yalnızca yorum bölümlerine yazmanız halinde cevaplıyorum Muayenehane Bilgileri: Türkiye'nin herhangi bir bölgesinde muayenehanem yoktur. Muayene kabul etmemekteyim. Sadece internet üzerinden herhangi bir ücret talep etmeksizin siz değerli hastalarımın sorularına cevaplar veriyorum. Adresim: Yeni Mahallesi, Çakmak Sokak, Karayazı Aile Sağlığı Merkezi, PK:25830 Karayazı/ERZURUM

“Pupilla Dilatasyonu” üzerine 2 yorum

  1. Doktor bey oral sex yapilirken bosaliyorum fakat sperm gec cikiyor yaklasik 10 ila 15 saniye sonra ve fiskirtma olmuyor kesik kesik cikiyor yasim 55 sebebi ne olabilir

    Cevapla

Yorum yapın