Psödotümör Serebri

0
2264

Psödotümör Serebri Nedir?

Psödotümör Serebri, beyinde basınç artışına bağlı olarak baş dönmesi, baş ağrısı ve görme sorunlarına neden olan bir hastalıktır. Bu ifadenin Türkçe tam karşılığı Yalancı Tümör Sendromu‘dur. Belirtileri her ne kadar tümör oluşumlarını taklit etse de Pseudotumor Cerebri bir tümöral oluşum değildir. Tıp dünyasında idiyopatik kraniyal hipertansiyon olarak ta bilinir.

psodotumor serebri mr bulgulari
Psödotümör Serebri MR Bulguları ile ilişkili görsel.

Belirtileri

Psödotümör serebri belirtileri ve bulguları şunlardır:

 1. Genellikle gözlerin arkasında başlangıç gösteren ve zamanla şiddetlenen baş ağrısı
 2. Pulsatil tinnitus adını verdiğimiz kulak çınlaması durumu
 3. Mide bulantısı ve kusma
 4. Baş dönmesi
 5. Bulanık veya sönük görme
 6. Birkaç saniye süren ve ataklar şeklinde gelen görmede bozukluk durumu
 7. Diplopi adı verilen çift görme durumu
 8. Flaşlar şeklinde ışık parlaması görme
 9. Omuz ve sırt ağrısı
 10. Boyun tutulması
 11. Yürüme zorluğu
 12. Depresyon

İleri okumalar için PC Semptomları kaynağına geçebilirsiniz.


Nedenleri

Birçok kişide psödotümör serebrinin nedenleri henüz tam olarak ortaya çıkarılmış olmasa da kafatası içerisinde beyin omurilik sıvısının birikmesi ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Normalde beyin omurilik sıvısı, beynin etrafında bir yastık görevi görerek onu dış etkenlerden korumakla görevlidir. Beyinde üretilebilen bu sıvı kan dolaşımıyla emilmektedir. Psödotümör serebride işte tam da bu emilim aşamasında bir sorun olduğu düşünülmektedir. Kafa içerisinden emilemeyen BOS, bu bölgede birikecek ve basınç artışına sebebiyet verecektir. Yalancı tümör sendromu olarak anılmasının sebeplerinden birisi ise tümörlerinde beyinde yer kaplayarak intrakraniyal basıncı arttırmasıdır. Birçok yapılan çalışma psödotümör serebri hastalığı olan bireylerin beyinde transvers sinüslerinde darlık saptandığını göstermektedir.

Psödotümör Cerebri Risk Faktörleri :

Aşağıda vereceğim hastalıkların varlığı durumunda Psödotümör Serebri açısından risk altındasınız demektir. Bu hastalıklar

 • Addison Hastalığı
 • Anemi
 • Pıhtılaşma problemleri
 • Behçet sendromu
 • Lupus
 • Lyme Hastalığı
 • Böbrek hastalıkları
 • Uyku apnesi
 • Polikistik over sendromu
 • Bazı ilaçlar (Olasılıkla Psödotümör Serebri Yapan İlaçlar)
  • Antibiyotikler
  • Doğum kontrol hapları
  • Büyüme hormonu
  • Lityum
  • Steroidler
  • A vitamini içeren ilaçlar

Tanısı

Hastalığın teşhis edilmesi için hekiminiz tıbbi geçmişinizi sorgulayacak, fizik muayene yapacak ve bazı testleri isteyecektir. Göz muayenelerinde gözün arkasında yerleşim gösteren papilödem adını verdiğimiz belirgin bir şişlik aranır. Ayrıca kör noktaların tespiti için bazı testler daha yapılacaktır.

psodotumor serebri olgu sunumu
Psödotümör Serebri (intrakranyal basınç artışı) olan bir hastanın sağ ve sol gözlerinin renkli fotoğrafları görmektesiniz. Yeşil oklar bahsettiğimiz şişmiş alanları göstermektedir.

Beyin omurilik sıvısının neden olabileceği bulguların tespiti için manyetik rezonans görüntüleme (MR) veya bilgisayarlı tomografi (BT) gibi ileri görüntüleme yöntemleri kullanılacaktır.Bunlara ek olarak hekiminiz beyin omurilik sıvısının incelenmesi için iğne yardımıyla sırttan alınan BOS’un analiz edilmesini isteyebilecektir.


Tedavisi

Kafa içi basınç artışı sendromu olarak ta bilinen bu hastalığın tedavisi olabildiğince kısa sürede yapılmalıdır. Tedavini yapılmadığı her an görme kaybı olarak geri yansıyacaktır. Sıkça sorulan psödotümör serebri tedavi edilmezse ne olur sorusunun cevabı görme kaybı artar olacaktır. Yukarıda bahsettiğimiz belirtileri hafifletmenin en temel yollarından bir tanesi diyet yapmaktır ancak diyet mutlaka diyetisyen eşliğinde yapılmalıdır. Beyin omurilik sıvısının üretimini azaltmak adına sıvı ve tuzlu besinler kısıtlanacaktır. Asetazolamid, furosemid, steroidler ve migren ilaçları Psödotümör Serebri tedavisinde kullanılan ilaçlardan bazılarıdır. İlaç tedavileri ile yeterince başarı sağlanamayan hastalarda ameliyat yapılması gerekebilir. Bu cerrahi prosedürler şant ameliyatı ve  optik sinir kılıf fenestrasyonu şeklindedir. İleri değerlendirmeler için P. Serebri kaynağına gidebilirsiniz.

Psödotümör Serebri Mail Grubu
Bu konu ile ilgili herhangi bir tedavi veya ilaç keşfi gibi yeni bilgiler eklendiğinde anında haberdar olmak için Psödotümör Serebri Mail Grubumuza abone olabilirsiniz. [email-subscribers namefield=”no” desc=”” group=”psodotumorserebri”]
Görsel Kaynakları
 1. http://neuroradiologyteachingfiles.com/pseudotumor%20cerebri.jpg
 2. http://www.neec.com/Pages/Services/Neuro-Ophthalmology/i_neuroophthalmology/IIH.jpg

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here