Anterior Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Anterior tıp dilinde belirli bir yapının ön bölgesi anlamına gelen bir terimdir. FTR’de ve diğer tıp branşlarında çok sık olarak kullanılmaktadır. Bu yazımın devamında tıpta anterior nedir ile ilgili aklınıza takılan sorulara cevaplar bulacaksınız. Haydi yazımıza başlayalım.

Anterior Tıpta Ne Demek?

Anterior temel olarak ön bölgesi, ön, önünde, öne yakın, ön tarafında bulunan, önünde yer alan anlamlarında kullanılan tıbbi bir terimdir. Tıpta sık olarak kullanılır. Örneğin musculus tibialis anterior dediğimiz zaman tibia kemiğinin ön bölgesinde yer alan kas anlamı çıkmaktadır. Aslında anterior kelimesinin anlamını kavramak oldukça kolaydır.

Anterior teriminin tıptaki tam karşılığı “ön” dür.

Genellikle posterior terimi ile karışabilmektedir. Posterior ise belirli bir yapının arka bölgesi anlamına gelmektedir. Birbirinin hemen hemen zıttı olarak kabul edilebilir. Hemen bu noktada https://doktordanhaberler.com/posterior/ başlıklı yazıma giderek hızlıca göz gezdirip tekrar bu noktaya gelmenizi ve yazıya devam etmenizi istiyorum.

anterior nedir
Anterior tıp dilinde ön manasına gelmektedir.

Spina iliaca anterior superior dediğimizde ise karşımıza daha kompleks bir anlam çıkmaktadır. Temel olara spina iliaca isimli yapının hem ön bölgesi hem de üst bölgesi demektir. Burada süperior üst demektir.

Anterior ve Posterior Nedir?

Anterior ve posterior farkı önceki başlıklarda da belirttiğim gibi birbirinin zıttı olmalarından kaynaklanır.Anterior ön manasına gelirken posterior arka anlamına gelir.

tıpta anterior nedir
Tıpta anterior ve posterior terimlernin ne olduğunu görüyorsunuz.

Birbirinin zıttı olarak kabul edilen bu iki terim sağlık sektöründe özellikle anatomide çok sık olarak geçer. Örneğin postero-anterior hemde ön hemde arka anlamında kullanılmaktadır. Başka bir örnek vermek gerekirse spina iliaca anterior superior ise hem ön hem de üst manasındadır.

Anterior Anatomide Nasıl Kullanılır?

Anterior terimi anatomide kasların, sinirlerin veya damarların isimlendirilmesinde en sık başvurulan terimlerden biridir. Bir kas isimlendirilirken ilgili bölgenin sonuna anterior ifadesi geliyorsa o bölgenin önü manası çıkmaktadır.

Aynı şekilde bir sinir yapısının sonuna anterior koyulduğunda sinirin ön bölgesi demektir. Örneğin nervus alveolaris anterior dendiği zaman alveolar sinirin ön dalı şeklinde mana çıkmaktadır.

Anterior Diş Hekimliğinde Nasıl Kullanılır?

Diş hekimliğinde de diğer tıp branşlarında olduğu gibi ön manasında kullanılan bir terimdir. Mesela anterior dişler şeklinde bir ifade görürseniz bu ön dişleri işaret etmektedir.

Anterior diş ön diş demektir. Tıbbın bütün bölümlerinde bu terimin anlamı aynıdır. Bu hususta aklınıza takılan soruları alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyor olacağım 🙂

(Bu yazı ilk defa 10 Temmuz 2017 tarihinde yazılmıştır. Ardından 29 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Anterior Nedir?” üzerine 3 yorum

 1. Merhabalar hocam
  Bende mr sonucumda c5-6,c6-7 intervertebral disklerinde diffüz disk kabarikligi tekal kese uzerine anteriordan basi izlenmektedir.ventral subaraknoid mesafede hafif daralma izlenmektedir yazmakta hocam
  Bu bilgiler hakkinda bilgi verirseniz cok mutlu olacagim ve onerileriniz nedir?
  Simdiden tesekkur ederim

  Cevapla
 2. merhabalar doktor bey,yapılan tetkik sonuçlarına göre:uterus normal ölçülerdedir.uterus anterior duvarda 35mm çapında myom izlendi.endometrium normal kalınlıktadır.her iki over normal yer,büyüklük ve görünümdedir.pelviste sıvı ve kitle rastlanmadı.rdus incelemedepatolojik vaskülarite görünümü,akım hız ve dalga formu saptanmadı.değerlendirmenizi rica edicem,10 gün sonra dıagnostik histereskopi uygulanacak,endişelerim var bilgileriniz için şimdiden çok teşekkür ediyorum..

  Cevapla
  • Merhabalar Fatma Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Rapor sonucunuzda rahminizin anterior yani ön duvarında 3cm boyutlarında bir kitle saptandığı yazmakta. Kitle hakkında konuşmak veya altta bir patoloji var mı yok mu gibi soruların hepsini histereskopi sonrasında değerlendirmek daha doğru olacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın