Anterior Nedir?

3
16473

Anterior Nedir?

Anterior, ön anlamında kullanılmaktadır.Tıpta sıkça kullanılan kelimelerden biridir.

Alttaki resimde anterior ve posterior kelimelerinin anlamlarını kavrayabiliriz. Örnek verecek lursak tibialis anterior dediğimizde tibialin ön dalı anlamı çıkar.

anterior nedir

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

3 Yorum

 1. Merhabalar hocam
  Bende mr sonucumda c5-6,c6-7 intervertebral disklerinde diffüz disk kabarikligi tekal kese uzerine anteriordan basi izlenmektedir.ventral subaraknoid mesafede hafif daralma izlenmektedir yazmakta hocam
  Bu bilgiler hakkinda bilgi verirseniz cok mutlu olacagim ve onerileriniz nedir?
  Simdiden tesekkur ederim

 2. merhabalar doktor bey,yapılan tetkik sonuçlarına göre:uterus normal ölçülerdedir.uterus anterior duvarda 35mm çapında myom izlendi.endometrium normal kalınlıktadır.her iki over normal yer,büyüklük ve görünümdedir.pelviste sıvı ve kitle rastlanmadı.rdus incelemedepatolojik vaskülarite görünümü,akım hız ve dalga formu saptanmadı.değerlendirmenizi rica edicem,10 gün sonra dıagnostik histereskopi uygulanacak,endişelerim var bilgileriniz için şimdiden çok teşekkür ediyorum..

  • Merhabalar Fatma Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Rapor sonucunuzda rahminizin anterior yani ön duvarında 3cm boyutlarında bir kitle saptandığı yazmakta. Kitle hakkında konuşmak veya altta bir patoloji var mı yok mu gibi soruların hepsini histereskopi sonrasında değerlendirmek daha doğru olacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here