( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Penetre Olmak Tıp Dilinde Nedir?

Penetre Nedir?

Penetre olmak tıpta bir nesnenin başka bir nesneyi delmesi, içine girmesi manasında kullanılan bir ifadedir. Penetrasyon işleminin bir parçasıdır. Örnekler üzerinden giderek konunun anlaşılmasını sağlayalım. Bir virüsün bir insan hücresini enfekte ettiğini düşünelim. İlk önce insan hücresinin duvarına gelecek. Duvara yapışacak. Sonrasında içerisinde bulunan özütünü hücreye vermek için delik açacak. Delik açtıktan sonra özütü içeri bırakacak. Bu durumda virüs hücrenin duvarına penetre olur. Penetre olan penetran olarak isimlendirilir. Tüm bu işlemin bütününe de penetrasyon adı verilir. Penetrasyon hakkında bilgi almak için hemen https://doktordanhaberler.com/penetrasyon/ linkine tıklayınız. Resmi inceleyiniz.

1200px Virus Replication.svg
Burada virüslerin hücreye nasıl penetre olduğunu göreceksiniz.

Özetle penetre olmak bağlantı kurmak, delmek veya içeri girmek gibi anlamlarda kullanılabilmektedir. Cinsel birleşme sırasında penisin vajinaya girmesini de penetrasyon işlemi gibi düşünebilirsiniz. Bunun adı cinsel penetrasyondur. Temel olarak penetre olmak terimini anladığınızı düşünüyorum. Merak ettiklerinizi veya eklemek istediklerinizi alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazınız. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

“Penetre Olmak Tıp Dilinde Nedir?” üzerine 2 yorum

 1. T8-9 SEVİYESİNDE POSTEROSANTRAL DİSK PROTRUZYONU MEVCUTTUR.ANTERİOR SUBARAKNOİD MESAFE OBLİTERE OLUP SPİNAL KANALA SANTRAL BASI MEVCUTTUR. BU NE DEMEK BİLGİ ALABİLİRMİYİM LÜTFEN…
  TEŞEKKÜR EDERİM…

  Cevapla
  • Merhabalar Tamer Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Omurga bölgesinde bazı omurlarda kayma olmuş. Kaymaya neden olan omurlar spinal kanal adı verilen iç bölgedeki kanala bası yapmaya başlamış. Bu durumun hastada ne gibi şikayetlere neden olduğu, ilgili hastanın muayenesi ve klinik korelasyonu sonrasında belli olacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın