Penetre Olmak Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Penetre Nedir?

Penetre olmak tıpta bir nesnenin başka bir nesneyi delmesi, içine girmesi manasında kullanılan bir ifadedir. Penetrasyon işleminin bir parçasıdır. Örnekler üzerinden giderek konunun anlaşılmasını sağlayalım. Bir virüsün bir insan hücresini enfekte ettiğini düşünelim. İlk önce insan hücresinin duvarına gelecek. Duvara yapışacak. Sonrasında içerisinde bulunan özütünü hücreye vermek için delik açacak. Delik açtıktan sonra özütü içeri bırakacak. Bu durumda virüs hücrenin duvarına penetre olur. Penetre olan penetran olarak isimlendirilir. Tüm bu işlemin bütününe de penetrasyon adı verilir. Penetrasyon hakkında bilgi almak için hemen https://doktordanhaberler.com/penetrasyon/ linkine tıklayınız. Resmi inceleyiniz.

Burada virüslerin hücreye nasıl penetre olduğunu göreceksiniz.

Özetle penetre olmak bağlantı kurmak, delmek veya içeri girmek gibi anlamlarda kullanılabilmektedir. Cinsel birleşme sırasında penisin vajinaya girmesini de penetrasyon işlemi gibi düşünebilirsiniz. Bunun adı cinsel penetrasyondur. Temel olarak penetre olmak terimini anladığınızı düşünüyorum. Merak ettiklerinizi veya eklemek istediklerinizi alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazınız. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Penetre Olmak Tıp Dilinde Nedir?” üzerine 3 yorum

 1. T8-9 SEVİYESİNDE POSTEROSANTRAL DİSK PROTRUZYONU MEVCUTTUR.ANTERİOR SUBARAKNOİD MESAFE OBLİTERE OLUP SPİNAL KANALA SANTRAL BASI MEVCUTTUR. BU NE DEMEK BİLGİ ALABİLİRMİYİM LÜTFEN…
  TEŞEKKÜR EDERİM…

  Cevapla
  • Merhabalar Tamer Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Omurga bölgesinde bazı omurlarda kayma olmuş. Kaymaya neden olan omurlar spinal kanal adı verilen iç bölgedeki kanala bası yapmaya başlamış. Bu durumun hastada ne gibi şikayetlere neden olduğu, ilgili hastanın muayenesi ve klinik korelasyonu sonrasında belli olacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın