Penetrasyon Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Penetrasyon Nedir?

Penetrasyon, tıpta delip girme, içine işleme anlamında kullanılır. Tıp biliminde sık olarak kullanılan terimlerden biridir. Temel olarak bir nesnenin başka bir nesneyi delmesi yoluyla birleşmesi anlamı taşımaktadır. Kısaca örnekler verelim.

Penisin vajina ile birleşmesi bir penetrasyon örneğidir. Burada penis penetran konumundadır. Bu noktada penetran terimi hakkında bilgi almak için hemen https://doktordanhaberler.com/penetran/ linkine tıklayınız. Burada penis vajinaya penetre olur ve tüm işlemlerin bütününe penetrasyon adı verilir.

Yine aynı şekilde virüslerde hücrelere girip yayılmadan önce penetrasyon işlemi yaparlar. Alttaki resmi bu açıdan dikkatlice inceleyiniz.

Virüs penetrasyonu anlatılıyor.

Penetrasyon terimi ile ilgili olarak merak ettiklerinizi veya eklemek istediklerinizi yorumlara yazınız. Cevaplamaktan keyif alacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın