Ozmotik Frajilite Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Ozmotik frajilite Nedir?

Ozmotik frajilite, geçirim dirençsizliği anlamında kullanılmaktadır. Tıpta sık olarak kullanılan terimlerden bir tanesidir. Genellikle herediter sferositoz ve talasemi gibi kan hastalıklarının teşhis edilmesinde sıkça kullanılan yöntemlerden biridir. Kırmızı kan hücrelerinin frajilitesi ölçülerek anemiye sebebiyet veren durumlar tespit edilebilir. Görseli dikkatlice inceleyiniz.

osmotik frajilite ne demek tıp
Görselde osmotik frajilitenin kırmızı kan hücreleri üzerine etkisi anlatılıyor.

Frajil hale gelen kan hücreleri farklılık teşkil edeceği için teşhis yöntemi olarak kullanılabilmektedir. Temel olarak bu terimi kavradığınızı düşünüyorum. Merak ettiğiniz hususları alttaki yorum bölümünden yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Ozmotik Frajilite Tıp Dilinde Nedir?” üzerine 2 yorum

 1. Bebeğim 3 günlğkken ozmolitik frajilite hastalığı var denildi ama aydınlatan olmadı. Hematoloji doktorumuz görünürde bşrleyi yok büyüsün dedi. Sizden ricam bebeğim De neler olacak neler olabilir aydınlatmanız çok rica ediyorum şu anda 7aylık

  Cevapla
  • Merhabalar Neslihan Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Kan hücrelerinde ortaya çıkan bu frajilite değişiklikleri belirli aralıklarla kontrol edilecek ve düzelme olup olmadığı sorgulanacak. Eger değerlerde bir bozulma olursa muayene sonucuna göre tedavi planı belirlenecektir. Bozulma olmazsa takip sürecektir diye tahmin ediyorum. Muayene bilgilerine vakıf olmadığım için net konuşamıyorum.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın