Ozmotik Frajilite Tıp Dilinde Nedir?

Ozmotik frajilite Nedir?

Ozmotik frajilite, geçirim dirençsizliği anlamında kullanılmaktadır. Tıpta sık olarak kullanılan terimlerden bir tanesidir. Genellikle herediter sferositoz ve talasemi gibi kan hastalıklarının teşhis edilmesinde sıkça kullanılan yöntemlerden biridir. Kırmızı kan hücrelerinin frajilitesi ölçülerek anemiye sebebiyet veren durumlar tespit edilebilir. Görseli dikkatlice inceleyiniz.

osmotik frajilite ne demek tıp
Görselde osmotik frajilitenin kırmızı kan hücreleri üzerine etkisi anlatılıyor.

Frajil hale gelen kan hücreleri farklılık teşkil edeceği için teşhis yöntemi olarak kullanılabilmektedir. Temel olarak bu terimi kavradığınızı düşünüyorum. Merak ettiğiniz hususları alttaki yorum bölümünden yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

“Ozmotik Frajilite Tıp Dilinde Nedir?” üzerine 2 yorum

 1. Bebeğim 3 günlğkken ozmolitik frajilite hastalığı var denildi ama aydınlatan olmadı. Hematoloji doktorumuz görünürde bşrleyi yok büyüsün dedi. Sizden ricam bebeğim De neler olacak neler olabilir aydınlatmanız çok rica ediyorum şu anda 7aylık

  Cevapla
  • Merhabalar Neslihan Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Kan hücrelerinde ortaya çıkan bu frajilite değişiklikleri belirli aralıklarla kontrol edilecek ve düzelme olup olmadığı sorgulanacak. Eger değerlerde bir bozulma olursa muayene sonucuna göre tedavi planı belirlenecektir. Bozulma olmazsa takip sürecektir diye tahmin ediyorum. Muayene bilgilerine vakıf olmadığım için net konuşamıyorum.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın