Frajilite Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Frajilite Nedir?

Frajilite, kırılganlık, dirençsizlik anlamında kullanılmaktadır. Tıpta sık olarak kullanılan terimlerden bir tanesidir. Başka bir deyişle kolayca tahrip olma ya da kırılabilme yeteneğidir. Örneğin kırmızı kan hücrelerinin frajilitesi arttığında kırmızı kan hücreleri daha frajil hal alırlar ve çok daha kolay tahrip olurlar. Alttaki görseli inceleyiniz.

frajilite ne demek tıp
Santrifüj işleminden önce ve sonra kırmızı kan hücrelerinin frajilitesi ile ilişkili görsel.

Hemen osmotik frajilite hakkında bilgi almak için https://doktordanhaberler.com/ozmotik-frajilite/ linkine tıklayınız. Kan bankasına verilen kanlarda zamanla bekleme arttığı için frajiliteden değişiklikler olabilir. Banka kanında oluşan değişiklikleri incelemek için hemen https://doktordanhaberler.com/banka-kanindaki-degisiklikler/ linkine tıklayınız. Temel olarak frajilite terimini kavradığınızı düşünüyorum. Merak ettiklerinizi veya eklemek istediklerinizi alt taraftaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

Yorum yapın