Frajil Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Frajil Nedir?

Frajil, kırılgan, dirençsiz anlamında kullanılır. Tıpta sık olarak kullanılan terimlerden biridir. Genellikle frajilitesi artan şeyler daha frajil hal alırlar. Bu noktada frajilite ne demek kavramanız açısından hemen https://doktordanhaberler.com/frajilite/ linkine gidip okuyup geri gelmenizi istiyorum. Artık frajilite hakkında fikir sahibiyiz.

frajil ne demek tıp
Görselde frajilite temsili olarak anlatılıyor.

Frajil olan şeyler ya da durumlar tahrip olmaya , yıkılmaya daha müsaittirler. Temel olarak bu terimi kavradığınızı düşünüyorum. Merak ettiklerinizi veya eklemek istediklerinizi alt taraftaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“Frajil Tıp Dilinde Nedir?” üzerine 8 yorum

  • Merhabalar Emin Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Beyaz leke olması tümör olduğu anlamına gelmez. Bu tespit edilen lezyonlarin muayene bulguları eşliğinde değerlendirilmesi gerekir. Bunun için mutlaka tetkiki isteyen hekiminiz ile görüşünüz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
  • Bir hastalık dışlanmış. Önemli birşey olmadığını söylemek doğru olmayacaktır. En doğru ve kesin bilgiyi doktorunuz size söyleyecektir.

   Cevapla
 1. Kaynanamin burnundan bir parça alındı patoloji icin.doktor izinde bu raporda bizim anlamadığımız şeyler yazıyor sonuç nedir bilgi verebilir misiniz

  Cevapla
 2. Rapor bilgileri.en büyüğü 6mm.en küçüğü 1mm.çapında 5 adet sarı renkli yumuşak frajil nitelikte operasyon metaryali.1 kadar tia MAKROSKOPİ. HİSTOKİMYA =pas eksuda alanlarında pas (+)kokobasiller.
  GMS:(-)
  EVG:(-)
  TANI:
  EKSUDA.KERATOZİS. EPİTALYAL HİPERPLAZİ.SUBEPİTELYAL İNFLAMASYON;
  SEPTUM MUKOZASİ PUNC BİYOPSİ.
  YORUM:
  Bu örneklerde granulom yapısı ve veya spesifik enfeksiyon bulgusu izlenmemektedir.

  Cevapla

Yorum yapın