Missed Abortus Ne Demek?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Missed Abortus Nedir?

Missed Abortus, tıp biliminde rahim içerisinde fetüsün ölümünün gerçekleştiği ve bu durumun fark edilemediği düşük çeşidine verilen isimdir. Halk arasında “kaçırılmış düşük” ya da “farkedilmemiş düşük” olarak bilinmektedir. Bu düşük türünde fetüs rahim içerisinde ölmüştür. Bu duruma intrauterin exitus adı verilir. Ölüm gerçekleştiği için rahim kasılmaları olmaz. Kasılmalar olmadığı için haliyle bebeği dışarı atacak itici güç yoktur. Çoğu zaman semptom vermediği için fark edilmeden gebe rutin yaşantısına devam eder.

Uzun süre boyunca uterus içinde kalan fetüs zaman geçtikçe genelde kahverengi olmak üzere koyu renkte vajinal akıntılara sebebiyet verir. Bu gebelerde hipofibrinojenemi durumu gözlenebilir. 1990’lı yıllarda bu tip abortus türü sık olarak görülmekteydi. Türkiye’de 2020’yi bitirdiğimiz bu günlerde artık aile sağlığı merkezlerinde ve kadın doğum polikliniklerinde yapılan rutin ultrasonografi işlemleri sayesinde minimum düzeylerde görülmektedir ancak kırsal bölgelerde hala sık olarak rastlanabilmektedir.

missed abortus
Missed abortus tanısı alan hastalar ultrasonun yaygınlaşmasıyla beraber azalmıştır.

Fetüsün gebenin durumu fark edene kadar rahim içerisinde kalması bazı durumlarda gebenin hayatını da riske edebilmektedir. Bu nedenle oldukça dikkatli olunmalıdır. Eğer bir gebe kaçırılmış düşük tanısı aldıysa öncelikle gebeliğin haftasına bakılır. Gebelik 14 haftadan daha az ise küretaj işlemi yapılır. 14 haftadan büyük gebeliklerde ise oksitosin gibi hormonlar verilerek yapay olarak kasılmalar uyarılır ve düşük gerçekleştirilmiş olur. Bu yazıdan sonra bilgi sahibi olmanız için “Abortus” başlıklı yazımı mutlaka okumanızı öneriyorum.

Bu hususta merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum 🙂

(Bu yazı ilk defa 23 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 13 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın