( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Missed Abortus Ne Demek?

Missed Abortus Nedir?

Missed Abortus, tıp biliminde rahim içerisinde fetüsün ölümünün gerçekleştiği ve bu durumun fark edilemediği düşük çeşidine verilen isimdir. Halk arasında “kaçırılmış düşük” ya da “farkedilmemiş düşük” olarak bilinmektedir. Bu düşük türünde fetüs rahim içerisinde ölmüştür. Bu duruma intrauterin exitus adı verilir. Ölüm gerçekleştiği için rahim kasılmaları olmaz. Kasılmalar olmadığı için haliyle bebeği dışarı atacak itici güç yoktur. Çoğu zaman semptom vermediği için fark edilmeden gebe rutin yaşantısına devam eder.

Uzun süre boyunca uterus içinde kalan fetüs zaman geçtikçe genelde kahverengi olmak üzere koyu renkte vajinal akıntılara sebebiyet verir. Bu gebelerde hipofibrinojenemi durumu gözlenebilir. 1990’lı yıllarda bu tip abortus türü sık olarak görülmekteydi. Türkiye’de 2020’yi bitirdiğimiz bu günlerde artık aile sağlığı merkezlerinde ve kadın doğum polikliniklerinde yapılan rutin ultrasonografi işlemleri sayesinde minimum düzeylerde görülmektedir ancak kırsal bölgelerde hala sık olarak rastlanabilmektedir.

missed abortus
Missed abortus tanısı alan hastalar ultrasonun yaygınlaşmasıyla beraber azalmıştır.

Fetüsün gebenin durumu fark edene kadar rahim içerisinde kalması bazı durumlarda gebenin hayatını da riske edebilmektedir. Bu nedenle oldukça dikkatli olunmalıdır. Eğer bir gebe kaçırılmış düşük tanısı aldıysa öncelikle gebeliğin haftasına bakılır. Gebelik 14 haftadan daha az ise küretaj işlemi yapılır. 14 haftadan büyük gebeliklerde ise oksitosin gibi hormonlar verilerek yapay olarak kasılmalar uyarılır ve düşük gerçekleştirilmiş olur. Bu yazıdan sonra bilgi sahibi olmanız için “Abortus” başlıklı yazımı mutlaka okumanızı öneriyorum.

Bu hususta merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum 🙂

(Bu yazı ilk defa 23 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 13 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Yorum yapın