Mayi Nedir? Tıpta Mayi Ne Demektir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Mayi Nedir?

Mayi, tıp dilinde hastalıkların tedavisinde kullanılan sıvılara verilen genel isimdir. Tam olarak tıptaki karşılığı “sıvı” dır. İdame mayi tedavisi ya da defisit mayi tedavisi terimlerini mutlaka duymuşsunuzdur. Mayi denince akla izotonik, izodex ve dekstroz solüsyonları gelmektedir.

Mayi temel olarak serum yoluyla verilen sıvıların genel adıdır.

İnsan vücudu için en uygun mayi takviyesi için yüzey alanı hesabı yapılmalıdır. Genelde kilogram hesabıyla verilse de yüzey alanı mantığıyla verilmesi daha idealdir.

Temel olarak bu kelimenin anlamını kavradığınızı düşünüyorum. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi alt taraftaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum 🙂

(Bu yazı ilk defa 23 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 4 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Mayi Nedir? Tıpta Mayi Ne Demektir?” üzerine 5 yorum

 1. Merhaba Erhan Bey. El bileğimde yanma şeklinde ağrı. MR raporum aşağıdaki gibi. Rica etsem yorum yapar mısınız? İlaç kullanmak gerekir mi?
  Skafoid kemik çevresinde sıva artışı izlenmektedir. Karpometekarpal eklem çevresinde hafif mayi artışı görünümü mevcuttur. El bilek dorsal yüzde yumuşak dokuda cilt altına ödemlidir. Triangüler fibtokartilaj konfigürasyonu ve sinyal insantinesi normal olarak izlenmektedir.

  Cevapla
 2. Merhaba Erhan bey benim sağ omzum çok ağrıyor ve bu şikayetle hastaneye gittim Mr istediler çektirdim raporu dün çıktı ama daha doktora gösteremedim raporda eklemlerde eklem mayisi minimal artmıştır diyor onun dışında her şeyi normal gösteriyor.eklem mayisi minimal ne demek aciklarmisiniz ciddi bişey mi

  Cevapla
 3. Hocam iyi günler kayın validemin sağ kolunda bu tetkikler alınmış ne demek istediklerini tam anlayamadık cevaplarsanız sevinirim…supraspinatus tendonundarüptür ve kasta retraksiyonbulguları…glenohumeral eklem artrozu…subakromiosubdeltoid Bursa’da mayi artışı…bicipiral oluk boyunca biseps tendonu etrafında mayi..

  Cevapla
  • Merhabalar Metin Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   İlgili hastanın omuz eklem bölgelerinde sıvı artışı olmuş ve bu bölgeler zarar görmüş. Mutlaka tetkiki isteyen hekimin vereceği tedavi planına uyunuz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 4. Hocam merhaba arkadaşın raporunda endometriel kalınlık 10 mm sağ overde 28 mm retonsiyone kistik oluşum mevcuttur sol over tabildir. Douglasta en derin yerinde 28 mm ölçülen mayi izlendi rapor bu şekilde durum nasıl hocam bilgi verirmisiniz teşekkürler şimdiden

  Cevapla

Yorum yapın