İzotonik Sodyum Klorür Nedir? Ne İşe Yarar?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

İzotonik Sodyum Klorür Ne İşe Yarar?

Çeşitli durumlarda vücutta dehidratasyon durumu meydana gelir ve bu durumda vücut susuz ve tuzsuz kalır. Bu duruma birçok etken sebep olabilir. Vücudun kaybettiği sıvının ve tuzun tekrar yerine konulması içinde klorür ve sodyumun önemi büyüktür. İzotonik Sodyum Klorür ne işe yarar konusunda bu tür durumlarda damar yolu ile verilen bu ilaç vücudun kaybettiği sıvının ve tuzun tekrar sağlanmasına yarar.

50, 100, 150, 250, 500 ve 1000ml çeşitlerinde üretilen İzotonik Sodyum Klorür, setli veya setsiz olarak sunulmaktadır. Toplar damar içerisinde uygulanan İzotonik Sodyum Klorür bu işlevi görecek bir plastik set aracılığı ile damar içine uygulanmaktadır. Ayrıca damar içine uygulanan bazı ilaçların seyreltilmesi amacı ile de kullanılır.

İzotonik Sodyum Klorür Nasıl Kullanılır?

İlacın uygulanacağı dozların doktor tarafından hastanın kilosu, yaşı ve sağlık sorununa göre belirlenmesi oldukça önemlidir. Ayrıca tedavinin ne kadar süreci konusu da büyük önem taşımaktadır. Bu konuda da doktorun tavsiyesi alınmalıdır. Uygulama için plastik bir boru set ile toplar damar içine ilaç uygulaması sağlanmalıdır. Bu tip ilaçlar genel olarak hastane ortamında uygulanmaktadır.

İzotonik Sodyum Klorür nasıl kullanılır konusunda ayrıca baız noktalara da dikkat edilmesi gerekir. Çocuklar için doktor tarafından belirlenen dozlar uygulanmalıdır. Yaşlılarda ise aynı şekilde doz seçimi önemlidir. İlacın büyük çoğunluğu böbrek yolu ile atıldığı için böbrek veya karaciğer yetmezliği gibi durumlarda doktor kontrolü çok önemlidir. İlaç uygulanırken böbrek işlevleri izlenmelidir.

İzotonik Sodyum Klorür Hamilelikte Kullanılır mı?

İzotonik Sodyum Klorür hamilelikte kullanılır konusunda doktor kontrolü çok önemlidir. Hamile kişinin yaşadığı sorun ile ilacın kullanım göz önünde bulundurularak fayda risk analizi yapılarak ilacın kullanılıp kullanılmayacağına karar verilmesi gereklidir. Özellikle uzun süre kullanım gerektiren durumlarda hamile kişinin sağlık durumu sürekli izlenmelidir.

Gebe kişinin sağlık durumu kontrol edilerek uygun görülmediği durumlarda İzotonik Sodyum Klorür kesinlikle kullanılmamalıdır. Diğer taraftan ilacı kullanırken hamile olduğunuzu öğrenebilirsiniz. Bu tip durumlarda ise doktorunuz iletişime geçerek gerekli tetkiklerin ve gerek duyulursa tedavilerin gerçekleştirilmesini sağlamanız gerekmektedir. Hamile kişinin İzotonik Sodyum Klorür kullanıp kullanmayacağı özellikle doğum kontrol uzmanları tarafından verilecek kararlar ile sonuçlandırılmasında hem hamile kişinin hem de bebeğin sağlığı konusunda büyük fayda vardır.

İzotonik Sodyum Klorür Emziren Anne Kullanabilir mi?

Emzirme döneminde tüketilen gıdalar veya ilaçların süte geçmesi büyük olasılıktır. Bu nedenle emziren kişilerin tüketecekleri gıda ve ilaçlara büyük özen göstermesi gerekmektedir. İzotonik Sodyum Klorür toplar damardan verildiği için vücudu hızlı bir şekilde etkileyen bir ilaçtır. İzotonik Sodyum Klorür emziren anne kullanabilir mi konusunda ise doktor kararı gerekir. İlacın kullanılmasını gerektiren bir durum söz konusu olmuşsa eğer emzirme dönemine bir zararı dokunmayacaksa kullanımına izin verilebilir.

Bu tip durumlarda emzirme durumunun etkilenmemesi için ayrıca uygun dozların verilmesi de çok önemlidir. Yüksek doz kullanımlarında çeşitli sorunların görülmesi muhtemeldir. Bu nedenle doktorun belirlemiş olduğu dozlar aşılmamalıdır. Eğer alınacak doz unutulmuşsa iki doz birden alınmamalıdır.

İzotonik Sodyum Klorür Yan Etkileri

Normal tedavi koşullarında İzotonik Sodyum Klorür yan etkileri beklenmemektedir. Ancak yapılan bazı hatalardan dolayı yan etkilerin görülmesi olasılıktır. Çözeltideki iyonların eksik veya fazla olması, doz aşımı, ilacın uygulanmasında yanlış tekniklerin kullanılması yan etkilerin görülme olasılığını artırır. Burada yazan yan etkilerden birini veya birkaçını gördüğünüzde tedaviyi keserek acil olarak doktora başvurmanız gerekir. Damalarda pıhtı oluşması, kanama, vücutta sodyum birikmesi, ödem, su birikmesi, baş dönmesi veya ağrısı, huzursuzluk, akciğerde ödem, böbrek yetmezliği gibi yan etkiler oldukça ciddidir.

Uygulama yapılan yerde ağrı, iltihaplanma, kızarıklık, sertlik, şişlik gibi görülen yan etkilerde ise acil müdahale gereklidir. Genel olarak bu tip sorunlar görülmez. Bu etkilerin yanı sıra tansiyon yükselmesi, kalp çarpıntısı da görülebilecek yan etkiler arasındadır.

İzotonik Sodyum Klorür Fiyatı

Vücudum sıvısızz veya tuzsuz kalması birçok hastalık nedeni ile meydana gelebilmektedir. Bu tip durumların uzun süreli yaşanması insan vücudunda ciddi sağlık sorunlarının oluşmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle yaşanılan bu tip durumlarda acil müdahale yapılması gerekir. Ayrıca vücuttaki sıvı ve tuzun tekrar eski dengesine gelebilmesi içinde tedavinin bir süre devam etmesi gerekebilmektedir. İzotonik Sodyum Klorür ise bu konuda uygulanan ve damar yolu ile hastaya verilen bir ilaçtır.

İzotonik Sodyum Klorür fiyatı 4,69TL’dir. Bu ilaç reçete ile eczanelerden alınabilmektedir. Diğer taraftan ilaç hastanelerde de direk hastaya uygulanabilmektedir. Eğer kişinin sağlık sigortası varsa ve ilacı karşılıyorsa reçete yazılması halinde hasta ilacına indirim uygulanabilmektedir.

İzotonik Sodyum Klorür Burun Tıkanıklığı için Kullanılır mı?

Burun temizliği için tuzlu suyun büyük faydası bulunmaktadır. Bu konuda İzotonik Sodyum Klorür burun tıkanıklığı için kullanılır mı sorusuna cevap olarak ilaç özellikle bebeklerin burun tıkanıklıklarında kullanılabilmektedir. İlaç burun tıkanıklığı için kullanıldığında belirli bir derecede antimikrobiyal etki göstermektedir. Bu nedenle doktor tavsiyesi üzerine ilaç burun tıkanıklığı gibi durumlarda kullanılabilmektedir.

İzotonik Sodyum Klorür burun tıkanıklığının yanı sıra diyabet komasında, kan ve plazma hacimlerinin ani düşmesi nedeni ile oluşan şok durumlarında, göğüs protezinin olduğu gibi durumlarda da kullanılabilmektedir. Ayrıca ilaç dış hastalıklarda da kullanılabilir. Özellikle göz yaşının olmaması gibi durumlarda doktor tavsiyesi alınması ile kullanılabilir. Doktor kararı önemlidir. Çünkü bazı durumlarda farklı ilaçların kullanılması gerekebilir.

İzotonik Sodyum Klorür Etken Maddesi

İzotonik Sodyum Klorür oldukça kolay bir formüle sahiptir. Vücudumuzda çeşitli nedenlerden dolayı sıvı ve tuz azalması meydana gelebilmektedir. Bu azalış kişinin yaşam kalitesini etkilediği gibi farklı sağlık sorunları yaşamasına da neden olabilmektedir. Bu nedenle İzotonik Sodyum Klorür kullanımı önem arz etmektedir. İzotonik Sodyum Klorür vücuttaki sıvı ve tuz ihtiyacını karşılayarak vücudun tekrar normale dönmesine katkı sağlar.

İzotonik Sodyum Klorür etken maddesi sodyum klorürdür. İlaç toplardamardan verilmektedir. Ayrıca sodyum klorür etken maddesinin yanı sıra yardımcı madde olarak ilaçta steril enjeksiyonlu su bulunmaktadır. Bu formülü ile vücudun ihtiyacı olan sıvı ve tuzu sağlamaktadır. İlaç plastik bir boru seti ile toplat damar içinden hastaya verilmektedir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“İzotonik Sodyum Klorür Nedir? Ne İşe Yarar?” üzerine bir yorum

  1. Merhaba Hocam acilde serum taktılar adet sancım vardı diye bir hafta geçti üstünden ellerim ödemli gibi şiş kalbimde de çarpıntı oluyor ne zaman geçer geçmesi için ne yapmalıyım ?

    Yanıtla

Yorum yapın