( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Defisit Nedir? Tıpta Defisit Ne Demek?

Defisit Nedir?

Defisit, temel olarak yetmezlik, zayıflık, eksiklik anlamına gelmekle beraber tıpta sıkça kullanılan bir terimdir. Bir şeyin miktarında veya kalitesinde eksiklik yetersizlik durumu varsa ya da bir organın kapasitesinde eksilmeler, yetmezlikler varsa bu kelime kullanılabilir. Örnek vererek konuyu kavramanızı sağlayalım. Nörolojik defisit dediğimiz zaman nörolojik işlevlerden bazılarının artık eskisi gibi olmaması durumu söz konusudur. Duyu defisiti denildiği zaman 5 duyumuzdan herhangi birinin artık normal çalışmadığı anlamı çıkmaktadır. Normale göre yetersiz veya zayıf kalmaktadır.

Defisit kelimesinin ne anlama geldiğini açıklayan videodur. Dikkatlice izleyiniz.

Bir başka anlamı ise örneğin sıvı eksikliğini göstermede sıvı defisiti hesaplanması işlemi yapılır. Sıvı elektrolit tedavisi gereken durumlarda bu defisitin hesaplanması çok büyük önem arz etmektedir.

Bu konuyu burada bitiriyorum. Genel olarak kavradığınızı düşünüyorum. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi yorum kısmından yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum 🙂

(Bu yazı ilk defa 17 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 4 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

“Defisit Nedir? Tıpta Defisit Ne Demek?” üzerine 4 yorum

 1. Manevi bakım,defisit bir modelden hareketle değil de karşılıklı bir eylem olarak görüldüğünde bir şeyleri harekete geçiren, gerçekleştiren, meydana getirmeyi sağlayan bir yardımlaşma biçimidir.

  Cevapla
 2. Disk hernileri ( cerrahi ve tıbbi tedaviden istifade etmemiş diskopatiler )
  a– Nörolojik defisit yapmamış olanlar
  b– Nörolojik defisit yapmış olanlar
  Nörolojik defisit ne anlama gelir?

  Cevapla
  • Merhaba, hoşgeldin.
   Nörolojik defisit dediğimiz kavram, vücudumuzda nöron adını verdiğimiz yapılarla ilişkili olarak hasar kalması anlamına gelmektedir. Kısaca nörolojik defisit, bir olay neticesinde sinirsel hasar kalması anlamına gelmektedir.

   Cevapla

Yorum yapın