Defisit Nedir? Tıpta Defisit Ne Demek?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Defisit Nedir?

Defisit, temel olarak yetmezlik, zayıflık, eksiklik anlamına gelmekle beraber tıpta sıkça kullanılan bir terimdir. Bir şeyin miktarında veya kalitesinde eksiklik yetersizlik durumu varsa ya da bir organın kapasitesinde eksilmeler, yetmezlikler varsa bu kelime kullanılabilir. Örnek vererek konuyu kavramanızı sağlayalım. Nörolojik defisit dediğimiz zaman nörolojik işlevlerden bazılarının artık eskisi gibi olmaması durumu söz konusudur. Duyu defisiti denildiği zaman 5 duyumuzdan herhangi birinin artık normal çalışmadığı anlamı çıkmaktadır. Normale göre yetersiz veya zayıf kalmaktadır.

Defisit kelimesinin ne anlama geldiğini açıklayan videodur. Dikkatlice izleyiniz.

Bir başka anlamı ise örneğin sıvı eksikliğini göstermede sıvı defisiti hesaplanması işlemi yapılır. Sıvı elektrolit tedavisi gereken durumlarda bu defisitin hesaplanması çok büyük önem arz etmektedir.

Bu konuyu burada bitiriyorum. Genel olarak kavradığınızı düşünüyorum. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi yorum kısmından yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum 🙂

(Bu yazı ilk defa 17 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 4 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Defisit Nedir? Tıpta Defisit Ne Demek?” üzerine 4 yorum

 1. Manevi bakım,defisit bir modelden hareketle değil de karşılıklı bir eylem olarak görüldüğünde bir şeyleri harekete geçiren, gerçekleştiren, meydana getirmeyi sağlayan bir yardımlaşma biçimidir.

  Cevapla
 2. Disk hernileri ( cerrahi ve tıbbi tedaviden istifade etmemiş diskopatiler )
  a– Nörolojik defisit yapmamış olanlar
  b– Nörolojik defisit yapmış olanlar
  Nörolojik defisit ne anlama gelir?

  Cevapla
  • Merhaba, hoşgeldin.
   Nörolojik defisit dediğimiz kavram, vücudumuzda nöron adını verdiğimiz yapılarla ilişkili olarak hasar kalması anlamına gelmektedir. Kısaca nörolojik defisit, bir olay neticesinde sinirsel hasar kalması anlamına gelmektedir.

   Cevapla

Yorum yapın