Kulak Kristalleri Oynaması Kaç Günde Geçer?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Uzun zamandır başınız dönüyor ve denge problemleri yaşıyor olabilirsiniz. Peki neden baş dönmesi yaşadığınızı hiç düşündünüz mü? Vücutta ne oluyor da bunu insanlar baş dönmesi olarak hissediyor? İşte bu yazımda baş dönmesine neden olan kulak kristalleri oynaması hakkında detaylı bilgiler vereceğim.

Gece uyurken aniden sağa doğru dönüyorsunuz. Kulak içerisinde bulunan kulak kristalleri de sağa doğru dönüyor ve o anda o meşhur dönme hissi ile baş başa kalıyorsunuz. Bu his kendi kendine kaybolana kadar size eşlik ediyor. Bazen 1 saniye içerisinde ortadan kaybolurken bazen dakikalar, saatler ve günler sürebiliyor.

Kulak Kristalleri Nedir?

Temel görevi yerçekimini algılamak olan kulak kristalleri iç kulakta bulunur ve kalsiyum yapısındadır. Bu kristallerden çok fazla sayıda vardır ve birbirlerine bağlanarak matris yapısı oluştururlar. Ne zaman bir hareket olsa bu matris yapısı da hareket eder.

Vücutta bir hareket olduğunda bu kristal yapılarında hareket tespit edilir. Tespit edilen hareketler sinirler yoluyla beyne bildirilir. Beyin bu noktadan sonra bir hareket olduğunu anlar ve ona göre cevabını belirler.

kulak kristalleri nedir
Kulak kristalleri baş dönmesin enden olabilir.

Genelde iyi huylu paroksismal pozisyonel vertigo hastalığında ortaya çıkan bu durum yaygın olarak görülür ve genelde kısa sürelidir.

Kulak Kristalleri Oynadığında Neden Baş Dönmesi Olur?

Yarım daire kanalları iç kulakta bulunur ve birbirleri ile 90 dereceden oluşan açılanması olan 3 farklı kanaldan oluşur. Yarım daire kanallarında kupula adı verilen ve yön algılama görevi olan bir yapı bulunur.[1]Yarım daire kanalları – Vikipedi (wikipedia.org)

Temel olarak baş dönmesi olmasının sebebini şu şekilde açıklayacağım. Normalde bir hareket olduğunda sıvı içerisinde bulunan kristaller hareketi algılar ve hareket bittiğinde kristallerin hareketi durur. Bu sayede beyne hareket var ve hareket bitti şeklinde iki komut gönderilir. Dolayısıyla bu süreçte herhangi bir sorun yoktur.

Bazı durumlarda kulak kristalleri oynadığında ise şu şekilde olur. Hareket olunca kulak kristalleri hareketi hemen algılar ve beyne bilgi iletir. Hareket bittiğinde ise kulak kristalleri gevşek olduğu için hemen durmak yerine bir süre daha sallanmaya devam eder. Dolayısıyla beyne hareket devam ediyor komutu gönderilir. Beyin bu noktada göz ile hareket yok bilgisi alırken kristallerden hareket var bilgisi alır ve bu uyumsuzluk sonucunda ortaya çıkan tablonun adıdır vertigo.

YouTube video

Bu noktada yukarıdaki videoyu izlemenizi şiddetle öneriyorum. Çok güzel fikir verecektir. Altyazıları açmayı ve Türkçe seçmeyi unutmayınız.

Kulak Kristalleri Her Zaman Vertigoya Neden Olur mu?

Her zaman vertigo şikayetinin ortaya çıkmasına sebep olmayacaktır. Hastalar genelde başlarını şikayetleri ortaya çıkartan tarafa döndürmekten çekinirler. Bu egzersizlerin ve manevraların amacı tüm bu kaybolan işlevi geri kazandırmaktır.

BPPV çoğu zaman soğuk algınlığına benzetilir. Belki soğuk algınlığının hafif atlatılması sağlanabilir, belki daha hızlı geçmesi sağlanabilir ancak önlenmesi sağlanamaz. [2]Why Loose Ear Crystals Make You Dizzy – Cleveland Clinic

Kulak Kristali Oynamasının Belirtileri

iç kulakta bulunan bu kulak kristallerinde oynama olduğunda ortaya çıkması olası belirtilerin başında vertigo yani baş dönmesi gelmektedir. Bazı durumlarda baş ağrısı, bulantı ve kusma gibi semptomların ortaya çıkmasına sebebiyet verebilirler.

bppv ve kulak kristalleri oynaması
Kulak kristalleri oynadığında baş dönmesi görülebilir.

Kulak Kristalleri Oynaması Nasıl Geçer?

Kulak kristallerinde oynama olan hastalar internet ortamında çeşitli tedaviler araştırıyorlar. Bazen hastane ortamında sağlık profesyoneli eşliğinde bazen evde kendi başlarında bazı tedavi yöntemleri deneyebiliyorlar. Bu noktada istatistiklerle sabit olan bir gözlemimden bahsedeyim: Hastane ortamlarında yapılan tedaviler ev ortamında yapılan tedavilerden çok daha başarılı sonuçlar vermektedir.

BPPV yani benign paroksismal pozisyonel vertigo nedeniyle görülen baş dönmelerinde çoğu zaman bazı manevralar uygulanmaktadır. Bu manevraların tedavi oranı oldukça yüksektir. Eğer bu manevralar yardımıyla tedavi olamıyorsanız veya manevralar hiçbir işe yaramıyorsa bunun temel sebeplerinden birkaçı çok fazla oynamış kristal varlığı, her iki kulağın etkilenmiş olması veya farklı bir nedenden kaynaklanan vertigo varlığıdır.

Bu gibi durumlarda mutlaka Kulak Burun Boğaz Bölümü hekimlerine muayene olunmalı ve destek alınmalıdır.

Kulak Kristalleri Oynaması Kaç Günde İyileşir?

Kulak kristalleri oynamasıyla ortaya çıkan tüm şikayetlerin ne zaman geçeceğinin belirlenmesi için ilgili hastanın sağlık geçmişi, fizik muayenesi, işitme testleri, tetkik ve tahlillerinin sonuçlarına bakılması gerekir. Dolayısıyla hastayı muayene etmeden 3 günde ya da 5 günde geçer gibi kesin konuşmalar yapmak tıbbın doğasına sığmayacaktır 🙂

Yapılan manevralar ve egzersizler sayesinde BPPV gibi vertigo sebeplerinin ortadan kalması ortalama olarak en erken birkaç hafta ile iyileşme gösterir. Bazen iyileşme süreci aylar sürebilir. Bu durum kişi muayene edilse bile tahmin edilemeyebilir.

Kulak kristalleri ile ilgili aklınıza takılan bir şey olursa alttaki yorumlar bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Kulak Kristalleri Oynaması Kaç Günde Geçer?” üzerine bir yorum

  1. Hocam selamlar kulak krıstalım oynamıs 60 gundur betaserc içiyorum basım donmuyor ama denge sorunu var ne yapmalıyım manevra yapıldı ama sonuç 0

    Cevapla

Yorum yapın