Kas Seğirmesi için Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Kas Seğirmesi için Hangi Bölüme Gidilir?

Vücudumuzdaki bütün kaslarımızda çeşitli nedenlerden dolayı seğirme görülebilir. Kısa süreli oluşan seğirmelerin araştırılmasına çoğu zaman gerek duyulmaz. Ancak seğirmelerde bir devamlılık görülürse kas seğirmesi için hangi doktora gidilir sorusu sorulabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda uzman bir doktora başvurarak kaslarda görülen seğirmenin araştırılmasını sağlayabilirsiniz. Uzman doktor gerek gördüğünde tedavi de uygulayacaktır.

kas seyirmesi icin hangi bolume gidilir
Kas seğirmesi için hangi bölüme gidilir ile ilişkili görsel.

Kas Seğirmesi Nedenleri Nelerdir?

Kaslarda görülen seğirmenin birçok nedeni vardır. Kas lifleri ve kas tellerinin sinirlerinden gelen bir hareket ile kaslarda titreşim olur ve bu durum seğirmeye neden olur. Seğirme deri üzerinden de gözle görülebilmektedir.

Kaslarda görülen güçsüzlükler, aşısı su kaybı, stres, kaygı bozuklukları, yüksek miktarda kafein tüketmek kasların böyle bir tepkimeye girmesine neden olabilmektedir. Kullanılan bazı ilaçlarda kaslarda seğirmeye yol açabilir. Kramp, uykusuzluk ve kaslarda oluşan yorgunlukta nedenler arasındadır. İleri derecede spor yapmak ve kasların darbe alması ile güçsüzleşmesi gibi nedenlerde seğirmeye neden olabilecek nedenler arasında yerini alabilir.

Vücudumuzun mineral ve vitamin dengesi çok önemlidir. Bu iki unsurda görülen dengesizlikler birçok etkiyi beraberinde getirir. Kaslarda görülen seğirme nedenleri de mineral ve vitaminlerdeki dengesizliklerden dolayı oluşabilir. Gerekli testler yapılarak vitamin eksikliği görüldüğünde vitamin takviyesi yapılarak hastalığın tedavisi sürdürülebilir.

Kaslarda görülen seğirmenin ileri derecede hastalıklardan dolayı da oluşabileceği unutulmamalıdır. Hipotiroidi, motor nöron, Parkinson, kas kaybı gibi hastalıklarda seğirme nedenleri arasındadır.

Kas Seğirmesi için Hangi Doktora Gidilir?

Kasların seğirmesi durumu süreklilik kazanmışsa bu durumda doktora gitmek oldukça yararlı olacaktır. Kas seğirmesi için hangi doktora gidilir konusunda öncelikle nöroloji bölümüne başvurulmalıdır. Burada gerekli olan bütün testler yapılarak seğirmenin nedeni bulunmaya çalışılacaktır.

Eğer kaslarınızda görülen seğirme ciddi bir hastalığın sonucu olarak görülmüyorsa bazı dikkat edilmesi gereken noktalara önem göstererek seğirmenin ortadan kalmasını sağlayabilirsiniz. Ancak yapılan testlerde bir hastalık görülmüşse bu durumda tedavi hastalığa yönelik yapılarak sürdürülecektir. Farklı bölümlere de sevk edilerek tedavinin seyri seğirmeye neden olan hastalığın tedavisine göre şekillenmektedir.

Kas Seğirmesine Karşı Neler Yapılabilir?

Hem yaşamınızın daha kaliteli olması hem de kas seğirmelerine bir engel olması için bazı uygulamaları yapabilirsiniz. Bu anlamda yapılması gerekenlerden biri kasları ısındırmak ve germektir. Spor kaslarınızdaki seğirmenin ortadan kalkması için oldukça faydalı olacaktır. Kasların rahatlaması, gevşemesi ve en önemlisi güçlenmesi seğirmeye karşı alınabilecek önlemler arasındadır.

Seğirmenin nedenlerinden biri olan kafeini az tüketmelisiniz. Stres çoğu hastalığa davetiye çıkardığı gibi kas hastalıklarına da neden olmaktadır. Stresten uzak bir yaşam için çaba göstermelisiniz. Yorgunluk kaslarda görülen seğirmeyi artırır. Düzenli ve yeterli uyumak, yeterli dinlenmekte gereklidir. Magnezyum eksikliği de seğirmeye neden olduğu için bu konuda brokoli, fasulye gibi yeşil sebzeleri tüketmeye özen göstermelisiniz. Son olarak seğirmenin oluştuğu bölgelere masaj yaparak seğirmenin azalmasını hatta tamamen bitmesi için uygulama gerçekleştirebilirsiniz.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

Yorum yapın