Kan Grubu Kartı Nasıl ve Nereden Alınır?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Kan Grubu Kartı Nedir?

Herhangi bir acil durum esnasında, sıhhi yardım ve tedavi aşamasında, bireylerin kan gruplarının belirli olması ve bilinmesi, yaşamlarını kurtarmaya yönelik oldukça önemli bir durum olmaktadır. Gerek her saniyenin hayati önem taşıdığı anlarda, zaman kaybı yaşanmasının önüne geçmek ve gerekse uygun grupta bulunan kan türünün bir an evvel temini hususunda, fertlerin kan grubunun biliniyor olması elzem bir vaziyet teşkil etmektedir.

Söz konusu amaçlar doğrultusunda, yeni bir işe başlangıç aşamasının ilk sırada yer aldığı; ehliyet ve pasaport gibi resmi işlem başvurularında da zorunlu bir şart olan kan grubu kartı, kişilerin kan grubunu yasal olarak beyan etmekte olan bir belgeden ibaret olmaktadır.

kan grubu karti nereden alinir
Kan Grubu Kartı Nasıl Alınır ve Nereden Alınır ile ilişkili görsel.

Kan Grubu Kartı Nereden Alınır?

Herhangi bir sebebe dayalı olarak, kan grubu kartı almak isteyen vatandaşlar, bu amaç ile öncelikli ve en kolay yol olan; kendilerine en yakın sağlık ocağına, yani şimdiki tabiri ile aile sağlık merkezine başvuru yapabilmekte ve aile hekimlerinden yardım isteyebilmektedirler. Çok kısa bir süre içerisinde, kişilerin kan örneği vermesi ve gerekli tespit işleminin tamamlanmasını ardından; kan grubu kartını teslim almak sureti ile buradan ayrılabilmektedirler.

kan grubu karti ornekleri
Kan Grubu Kartı örnekleri ile ilişkili görsel.

Bunun yanı sıra, herhangi bir devlet hastanesi ya da özel poliklinik kuruluşu da aynı işlemi, yine çok kısa bir süre içerisinde tamamlayabilmekte ve bu hususta, ilgili talebin karşılanabilmesi için vatandaşlara yardım edebilmektedirler.

Dikkat edilmesi gereken nokta, bu işlem için mümkünse sabah saatlerinin tercih edilmesinin, sonuca hemen ulaşılmasını sağlayabileceğidir. Çünkü özellikle sabah saat sekiz ile on aralığında alınan kan örnekleri; laboratuvar birimlerine iletilmekte ve gün içinde sonuçlandırılmakta iken öğleden sonra alınan kan örnekleri için ise ertesi günü beklemek gerekebilmektedir.

Diğer yandan, herhangi bir Kızılay kan bağışı standı da kendilerine kan verilmesi sureti ile hem kan bağışı almış ve hem de kan grubu kartını ilgili kişilere teslim etmiş olmaktadır. Yani bir taş ile iki kuş vurmak mümkün olmaktadır.

Kan Grubu Kartı Almanın Ücreti Nedir?

Aile sağlık merkezleri, kendilerine bu istek ile başvurmakta olan vatandaşlardan herhangi bir ücret talep etmemektedir.  Yani aile hekimlikleri, bu anlamda tamamen ücretsiz olarak işlem gerçekleştirmektedir.

Devlet hastaneleri, kan grubu kartı için çok cüzi bir ücret almakta iken, özel kuruluşların bu amaçla talep etmekte oldukları tutarlar da son derece düşük rakamlardan oluşmakta ve her kesimden vatandaşın maddi anlamda gözünü korkutmadan, kolayca söz konusu kartı teslim alabilmelerini sağlamaktadır.

Kan Grubu Kartı Kaybolursa Tekrar Alabilir miyim?

Mevcut kan grubu kartının kaybolması durumunda, tekrar yeni bir kart çıkarmak icap etmektedir. Kan grubu kartı üzerinde, kötü niyetli kişilerin eline geçmesi halinde, kart sahibi aleyhine kullanmalarını sağlayacak derecede kişisel bilgiler yer almamakta; bu tür düşünceler ile korkuya kapılan vatandaşların da bu gerçekten hareketle, içlerinin rahat olması gerekmektedir.

Tek yapılması gereken, mevcut ehliyet vb. kişisel belgeleri arz etmek ya da yeniden kan örneği vermek sureti ile kan grubu kartını alabilmek için tekrar başvuruda bulunmak ve aynı adımları izleyerek, kolayca temin etmek olacaktır.

Son derece kolay bir şekilde ve ücretsiz ya da oldukça makul bir ücret karşılığında çıkarmanın mümkün olduğu kan grubu kartının, ilgili kurumlar tarafından talep edilme nedeninin, tamamen kişilerin kendi can güvenliği ve sağlık durumları ile ilgili olduğu unutulmamalı; yaşanabilecek muhtemel bir acil durum anında, gerçekten de hayat kurtarmak gibi önemli bir vazife üstlenebileceği ihtimali de asla akıldan çıkarılmamalıdır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın