Kalsifiye Nedir? Tıpta Kalsifiye Olmak Ne Demek?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Kalsifiye Nedir?

Kalsifiye, temel olarak tıp dünyasında kireçleşmiş, kalsifikasyona uğramış anlamında kullanılan tıbbi bir terimdir. Tıp dilinde çokça kullanılan kelimelerdendir. Alttaki resimde kalsifikasyona uğramış alanlar göreceksiniz. Kalsifiye olması için kalsiyumun ilgili dokuda birikim göstermesi gerekmektedir. Bu birikim en kolay şekilde tıpta ve diş hekimliğinde röntgen filmlerinde kendini belli eder.

Kalsifiye ile ilişkili görsel. Kalsifiye alanlar çok net olarak seçilebilmektedir.

Kalsifikasyona uğramış alanlarda kalsifiye alanlar olarak geçmektedir. Kalsifikasyon ise hangi doku üzerindeyse, o dokuda kalsiyum birikmesi ile oluşan bir durumdur.

Kalsifikasyonun çeşitleri vardır:

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. cevap vermekten mutluluk duyacağız. Yorumlarınızı bekliyorum 🙂

(Bu yazı ilk defa 23 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 5 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Kalsifiye Nedir? Tıpta Kalsifiye Olmak Ne Demek?” üzerine 3 yorum

 1. BT, temporal kemik, YRBT, tek düzlem sonuç :
  yap\uc1\u305*lar\uc1\u305* ve internal akustik kanal normaldir.\line Mastoid h\uc1\u252*cre haval\uc1\u305*l\uc1\u305*klar\uc1\u305* normal s\uc1\u305*n\uc1\u305*rlardad\uc1\u305*r.\line Fasial sinir seyri normaldir.\line Jug\uc1\u252*ler bulbus normal yerle\uc1\u351*im g\uc1\u246*stermektedir.\line Akuduktus vestib\uc1\u252*l geni\uc1\u351*li\uc1\u287*i normaldir.\line Tegmen timpani ve skutum normal izlenmi\uc1\u351*tir.\line \b Nazal septum minimal sa\uc1\u287*a deviyedir. \line Her iki maksiller sin\uc1\u252*s dependan kesimde \uc1\u231*epersel mukozal kal\uc1\u305*nl\uc1\u305*k art\uc1\u305*\uc1\u351*\uc1\u305* izlendi. \line Sol orta nazal konkada konka b\uc1\u252*lloza varyasyonu izlenmi\uc1\u351*tir. \line Posterior fosadan ge\uc1\u231*en kesitlerde \uc1\u73*V. ventrik\uc1\u252*lde yakla\uc1\u351*\uc1\u305*k 8×7 mm boyutunda kalsifiye g\uc1\u246*r\uc1\u252*n\uc1\u252*m dikkati \uc1\u231*ekmi\uc1\u351*tir. Klinik de\uc1\u287*erlendirme gerekirse kranial MR inceleme \uc1\u246*nerilir.\b0 }

  Hocam burdan e demek isteniyor

  Cevapla
 2. BİLGİSAYARLI TORAKS + PULMONER ANJİO BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİSİ RAPORU + 3D ÇEKİM TEKNİĞİ: İVKM sonrası 5 mm kalınlığında transvers düzlemde toraksa yönelik multislice BT kesitleri alınmıştır. İnceleme aksiyal planda alınan IV kontrast madde ile 0,5 mm kalınlıkta aralıksız alınan kesitleri ile bundan elde edilen vasküler ve 3 boyutlu görüntülemeler uygulayarak multislice BT ile yapılmıştır. KARŞILAŞTIRMA BİLGİSİ: BULGULAR: Trakea ve özefagus normal lokalizasyondadır. Mediastinal ana vasküler yapılar normal olup, patolojik boyutlu lenf nodu saptanmamıştır. Kalp kontur ve büyüklüğü normaldir. Sol akciğer alt lobda medial tarafta bronşiektazi alanı, peribronşial kalınlaşmalar izlenmektedir. Sol akciğer alt lobda plevral kalınlaşmaya eşlik eden kalsifiye plaklar izlendi. Toraks duvarı kemik ve yumuşak dokular normal olarak değerlendirilmiştir. Her iki sürrenal loj normal görünümdedir. Pulmoner ve 3D anjio; Ana pulmoner arter ve dalları normal kalibrasyonda olup lümen içi açık izlendi. Tromboemboli saptanmadı. Arcus aorta ve dalları normal genişliktedir. Kardiyak volum normandir.

  burada bahsi geçen Sol akciğer alt lobda medial tarafta bronşiektazi alanı, peribronşial kalınlaşmalar izlenmektedir. Sol akciğer alt lobda plevral kalınlaşmaya eşlik eden kalsifiye plaklar izlendi tanısı ne anlama geliyor. tehlikeli bir durum varmı. bu durumda bu belirtilerin ortadan kalkması için ne yapmamı önerirsiniz. saygılar sunarım

  Cevapla
  • Merhabalar Yıldız Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Sol akciğer alt orta bölümünde soluk alıp verilmesi ve oksijen alışverişinin sağlandığı bronşlarda genişleme tespit edilmiş. Bu genişlemeler soluk alıp vermeyi güçleştirebilir ancak yaygın olmadığı sürece semptom vermeyebilir. Yine aynı tarafta akciğeri en dıştan saran zarda kalınlaşmalar olmuş. Burada bahsi geçen kalsifik plakların ne sizin muayene bulgularınız ve tahlilleriniz eşliğinde değerlendirilmelidir. Bu şekilde değerlendirildiğinde anlam kazanır. Mutlaka tetkiki isteyen doktorunuza yorumlatınız. En net bilgiyi o verecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın