İskemik Kardiyomiyopati

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

İskemik Kardiyomiyopati Nedir?

İskemik Kardiyomiyopati, kalp krizi veya koroner arter hastalığı gibi kalbi etkileyen patolojik durumların bir sonucu olarak kalp kasının zayıfladığı bir hastalığa verilen isimdir. Koroner arter hastalıklarında kalp kasını besleyen damarlarda çeşitli faktörlere bağlı olarak değişken düzeylerde daralmalar olur. Bu daralmalar kalp kasına giden kan miktarını azaltır ve yeterli seviyede beslenememesini sağlar.

Hastalarda iskemik kardiyomiyopati geliştiyse kalbin sol ventrikülü genişleme eğiliminde olmaktadır. Belli bir süre sonra oldukça genişleyen sol ventrikül, temizlenen kanı vücuda yeterli düzeylerde pompalayamamaya başlar.

iskemik kardiyomiyopati nedir
İskemik kardiyomiyopati ile ilişkilendirilmiş görsel.

Bu hastalık ile ilgili olarak hekim başvurularında altta yatan etkenlere yönelik tedaviler temel alınır.

İskemik Kardiyomiyopati Belirtileri Nelerdir?

İskemik kardiyomiyopati hastalığında ortaya çıkan belirtiler patolojinin şiddeti ile yakından ilişkilidir. Şiddetine bağlı olarak hiç belirti vermeyeceği gibi daha şiddetli durumlarda birçok belirti verebilir. Sıklıkla karşımıza çıkan iskemiye bağlı kardiyomiyopati belirtileri şunlardır:

 1. Nefes almadan güçlük çekmek ve nefes darlığı
 2. Baş dönmesi ve bayılacak gibi olma hissi
 3. Şiddetli yorgunluk hali
 4. Kalp çarpıntıları
 5. Uykuya geçerken zorluk ve çeşitli uyku problemleri
 6. Bacaklarda ve ayaklarda şişlik ödem durumu
 7. Akciğerlerde sıvı birikimine bağlı olarak öksürük ve balgam
 8. Kilo problemleri
 9. Bayılma

İskemik Kardiyomiyopati Nedenleri Nelerdir, Neden Olur?

En sık olarak kalp krizi ve koroner arter hastalıklarından kaynaklanan iskemik kardiyomiyopatiye neden olan faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Hipertansiyon varlığı
 2. Alede koroner arter hastalığı öyküsü olması
 3. Obezite
 4. Şeker hastalığı olması
 5. Kolesterol seviyelerinde yükseklik
 6. Amiloidozis
 7. Sedanter yaşam tarzı
 8. Sigara kullanımı öyküsü
 9. Alkol ve uyuşturucu madde kullanımı öyküsü olması

İskemik Kardiyomiyopati Tanısı, Nasıl Teşhis Edilir?

Bu hastalık kardiyoloji bölümünde bir kardiyolog tarafından incelenmelidir. Hekiminiz ilk etapta tıbbi öykünüzü sorgulayacak ve sonrasında fizik muayene yapacaktır. Daha sonra bazı hastalıkları ekarte edebilmek için ileri görüntüleme yöntemlerine başvuracaktır. Bu hastalığın teşhisi için sıklıkla başvurulan ileri görüntüleme yöntemleri şunlardır:

 1. Röntgen gibi X Ray görüntüleme yöntemleri
 2. Bilgisayarlı tomografi (BT)
 3. Manyetik rezonans görüntüleme (MR)
 4. Ekokardiyogram

Bunlara ek olarak kardiyak kateterizasyon, stres testi, miyokardiyal biyopsiler ve bazı kan testlerinin laboratuvar ortamlarında çalışılması tanı için kritik öneme sahip olabilmektedir.

İskemik Kardiyomiyopati Tedavisi, Nasıl Tedavi Edilir?

Hekiminiz iskemik kardiyomiyopati hastalığına neden olan patolojiyi tespit etmeye çalışacaktır. Çoğu zaman aranan bu patoloji koroner kalp hastalığıdır. Yaşam tarzı değişiklikleri , çeşitli ilaç terapileri ve ameliyatlar ile tedavi edilmeye çalışılır.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Koroner arter hastalığı adı verilen tehlikeli kalp hastalığının önlenebilmesi için diyetinizin hekiminiz ve diyetisyeniniz tarafından düzenlenmelidir. Güvenli şekilde yapılan egzersizler tedavi sürecinde oldukça faydalıdır.

Bu hastalar sigara içiliyorsa mutlaka bıraktırılmalı ve alkol tüketimi sınırlandırılmalıdır.

İskemik Kardiyomiyopati İlaçları, İlaç Tedavisi

Hekiminiz hastalığın şiddetine bağlı olarak klp fonksiyonlarının korunması ve diğer komplikasyonarın engellenebilmesi için bir takım ilaçlar reçete edebilir. Beta blokerler, kalsiyum kanal blokerleri, aldesteron inhibitörleri, kolesterol ilaçlari ve kan inceltici olarak tabir edilen ilaç grupları kullanılır.

İskemik Kardiyomiyopati Ameliyatı, Cerrahi Tedavisi

Yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaç tedavilerinin yeterli düzelmeyi sağlayamadığı bazı durumlarda hekiminiz cerrahi tedavi yöntemlerini önerebilir. Pacemaker yerleştirilmesi, aterektomi ile damarlarda var olan plakların çıkarılması, balon anjiyoplasti, stent takılması ve radyasyon terapileri bu yöntemlerden bazılarıdır.

Şiddetli vakalarda hekiminiz koroner arter bypass grefti önerebilir. Onarılamayacak kadar şiddetli kalp hastalığı durumlarında ise kalp nakli bir tedavi biçimi olabilmektedir.

İskemik Kardiyomiyopatide Yaşam Beklentisi

İskemik kardiyomiyopati hastalığında yaşam beklentisi kalbin aldığı hasar miktarı, tedavinin ne derece faydalı olduğu ve yaşam tarzı değişikliklerinin uygulanıp uygulanmadığı ile yakından ilişkilidir. Sigara kullanımı, alkol alışkanlığı, düzensiz ilaç kullanımı ve kötü bakım gibi durumların varlığı hastaların yaşam aklitesini olumsuz etkiler. Bu tip durumlar en erken biçimde düzeltilmelidir.

Kardiyoloji bölümünün incelediği diğer hastalıklar hakkında bilgi edinmek isterseniz Kardiyoloji Hangi Hastalara Bakar? başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

[su_accordion][su_spoiler title=”Yararlanılan Kaynaklar” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”” class=””]

 1. https://www.healthline.com/health/ischemic-cardiomyopathy
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4244614/

[/su_spoiler][/su_accordion]


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu alt tarafındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın