Hiperkalemi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Hiperkalemi Nedir?

Hiperkalemi, potasyum kan değerlerinin beklediğimiz normal değerlerin üzeri çıkması veya potasyum yüksekliği durumuna verilen isimdir. Diğer adı hiperpotasemi dir. Hiperkalemi ve hiperpotasemi aynı anlamda kullanılan tıbbi terimlerdir.

Normalde kanda beklenilen potasyum değeri 3.7 ile 5.2 mEq/L aralığındadır. Bu değer genelde erişkinler için geçerlidir. Çocuklarda ise 3.4 – 4.7 mEq/L aralığındadır. 3.5 mEq/L altına inen veya 6 mEq/L üstüne çıkan potasyum değerleri görüldüğünde derhal hekiminiz tarafından tedavi edilmeniz gerekmektedir.

Vücudumuzda potasyumun kas dokusunun işlevini yerine getirmesi, elektriksel ve kimyasal fonksiyonların devamlılığı gibi görevleri vardır.

Hiperkalemi Belirtileri

Hiperkalemi klinik belirtileri ve bulguları potasyum değerine bağlı olarak farklı şiddetlerde ortaya çıkabilir. Sık görülen semptomlar şu şekilde sıralanacaktır:

 • Kas güçsüzlükleri
 • Kalp atışı düzeninde bozulmalar
 • Yavaş ve zayıflamış nabız
 • Halsizlik, yorgunluk
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Karıncalanma ve uyuşma hissi
 • Nefes düzeninde bozulmalar

Diğer bir hiperpotasemi bulgusu ise kabızlık tır.

Hiperkalemi Nedenleri

Potasyum değerinin yüksek olmasının birkaç temel nedeni bulunmaktadır. Bu hiperpotasemi sebepleri şunlardır:

 1. Kana potasyum salınımı yapan hücrelerde bir bozukluk olması
 2. Vücuda alınan potasyum miktarında artma
 3. Aldesteron eksikliği
 4. Bazı ilaç ve hormon destek tedavileri

Kısaca hiperpotasemi nedenleri şöyledir:

 • Tükettiğimiz besinlerle vücuda fazlaca potasyum alınması
 • Diyabetes mellitus hastalığının birinci tipi
 • Nadiren bazı tümörlerde hiperpotasemi yapabilir.

Ayrıca hiperkalemi asidoz yapan durumlarda da görülebilir.

Hiperkalemi Yapan İlaçlar

Hiperpotasemi yapan ilaçlar ace inhibitörleri, beta blokerler, non steroid anti inflamatuvar ilaçlar ve potasyum tutucu diüretiklerdir.

Hiperpotasemi Nasıl Tespit Edilir?

Genellikle rutin kan tahlillerinde tespit edilmektedir. Ayrıca hiperkalemi ekg bulguları ile de tespit edilebilmektedir. Potasyum yükselmesi EKG çıktısında bir takım desen değişikliklerine neden olur. Hiperpotasemi ve ekg değişikliklerini aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

hiperkalemi ve ekg bulgulari
Ekg’de hiperkalemi bulguları.

Hiperkalemi Tedavisi

Potasyum düzeyleri istemediğimiz bir şekilde yükselirse yani 6 mEq/L üstüne çıkarsa emniyet aralığı dışına çıktığı için müdahale etmemiz gerekir. Müdahale ederken potasyum düzeyine ve hastanın durumuna göre şu tedavi biçimlerini kullanırız:

 1. Diüretik ilaçlar
 2. Diyaliz
 3. İntra venöz insülin ve glukoz
 4. Katyon değişimi yapan bazı ilaçlar

Hiperkalemi kalbe etkisi yüksek olan bir patolojik durumdur. Özellikle kalp krizi, kardiyak arrest gibi kalp ritminde meydana gelebilecek bozuklukların önüne geçilmesi gerekir. Bu hastalarda kalp ritminin takibi için yakın izlem gereklidir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Hiperkalemi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi” üzerine bir yorum

 1. Hiperkalemi tedavisinde insülinin kullanıldığını biliyoruz.Peki hangi durumlarda bu tedavi yöntemi seçiliyor?

  Cevapla

Yorum yapın