Konjenital Hipotiroidi

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Konjenital Hipotiroidi Nedir?

Konjenital Hipotiroidi, tiroid hormonu düzeylerinin maternal, natal ve postnatal birtakım patolojiler neticesinde normal değerinden daha düşük olmasına sonucu gelişen tabloya verilen isimdir.

dogustan hipotiroidi
Konjenital Hipotiroidi ile ilişkili görsel.

Erkeklerde kadınlara göre 2 kat daha sık görülmekle beraber her 3000 kişiden biri doğuştan hipotiroidi olmaktadır. İkiz hastalarda daha sık görülmektedir. Görülme sıklığının etnik kökene göre sıralayacak olursak:

asyalılar >beyaz > afro-amerikalılar  şeklinde olacaktır.

Doğuştan Hipotiroidi’nin Klinik Bulguları Nelerdir?

Yenidoğan döneminde hastalığın herhangi bir semptomu yoktur. Bunun temel sebebi anneden geçen T4 ve kalan tirodin işlev görmesidir.

Aşağıdaki hazırladığımız tabloda dönemsel olarak tanı koyma olasılığını göreceksiniz :

Tanı YaşıYüzde
Birinci Ay%10
1 – 3 Ay%35
3 – 12 Ay%70
3 – 4 Yaş%100

Klinik bulguları liste halinde yazalım :

 • Kaba görünümlü ve ödemli yüzkonjenital hipotiroidi nedir
 • Hipotoni
 • Uzamış Sarılık
 • Göbek Fıtıkları
 • Dil büyüklüğü ( makroglossi )
 • Guatr
 • Kabızlık bulguları
 • Livedo retikülaris

Konjenital Hipotiroidi Laboratuvar Bulguları

Hipotiroidide laboratuvar bulgusu olarak birkaç parametreye bakılmaktadır. Bunlar:

 • İdrarda iyot atılımı
 • TSH reseptör antikoru
 • İdrarla iyot atılımı

Doğuştan Hipotiroidi Görüntüleme Yöntemleri

Hastalığın tanısının ve tedavisinin planlanması için kullanılması gereken görüntüleme yöntemleri şunlardır:

 • Tiroid Ultrasonografisi
 • Tiroid sintigrafisi
 • Diz Grafisi
 • Hipofiz manyetik rezonans görüntülemesi

Konjenital Hipotiroidi Nasıl Tedavi Edilir?

Doğuştan hipotiroidi tedavisinde başlangıç dozu 10-15 mg/kg/gün olacak şekilde Na-L-Tiroksin kullanılmaktadır. 2 hafta sonra T4 TSH ölçümleri tekrarlanmalıdır.

konjenital hipotiroidi
Konjenital Hipotiroidi ile ilişkili görsel.

Aşağıda hazırlamış olduğumuz tabloda yaşlara göre ne kadar zaman arayla izlenmesi gerektiği sorusunun cevabını bulacaksınız:

YaşZaman Aralığı
0 – 1 Yaş1 – 2 Ay
1 – 3 Yaş3 Ay
Büyüme Bitene Kadar3 – 12 Ay
İlaç Dozunda Değişiklikler14 Gün Sonra

Topuk Kanı Ne Zaman Alınmalıdır?

İlk 3. ve 5. günlerde alınması en ideal olanıdır. Yenidoğan bebek sağlık merkezinden taburcu  edilmeden hemen önce MUTLAKA kan örneği  alınmalıdır.

Yararlandığım Kaynaklar :

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Ben Kimim? 2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020'yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :) Eğitimim: Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi (2010 - 2016) Çalıştığım Kurumlar: Narman İlçe Devlet Hastanesi Şenkaya İlçe Devlet Hastanesi Tekman İlçe Devlet Hastanesi Akşar Aile Sağlığı Merkezi Karayazı Aile Sağlığı Merkezi Bana Nasıl Ulaşabilirsiniz? Bana sağlık sorularınız için erhan.yavuz@saglik.gov.tr mail adresinden, teknik konular için 05530742801 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Tıbbi sorularınızı yalnızca yorum bölümlerine yazmanız halinde cevaplıyorum Muayenehane Bilgileri: Türkiye'nin herhangi bir bölgesinde muayenehanem yoktur. Muayene kabul etmemekteyim. Sadece internet üzerinden herhangi bir ücret talep etmeksizin siz değerli hastalarımın sorularına cevaplar veriyorum. Adresim: Yeni Mahallesi, Çakmak Sokak, Karayazı Aile Sağlığı Merkezi, PK:25830 Karayazı/ERZURUM

“Konjenital Hipotiroidi” üzerine bir yorum

Yorum yapın