Hiperakuzi: Sese Karşı Hassasiyet

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Hiperakuzi Nedir?

Hiperakuzi, işitme yeteneğinin normalin üstünde artması durumu manasında kullanılmaktadır.Tıpta sık olarak kullanılan terimlerden biridir. Başka bir deyişle seslere veya yüksek perdeli sese karşı anormal bir duyarlılıkla karakterize, seyrek görülen bir işitme bozukluğudur. Görülme sıklığı 50.000 de 1 dir.

Temelde hiperakuzi rahatsız edici olmayan seslere karşı aşırı duyarlılık şeklinde tanımlanmaktadır. Bu durum çevredeki seslerin daha yüksek ve rahatsız edici olarak algılanmasına sebebiyet verebilir. Bir kulakta veya her iki kulakta görülebilir.

hiperakuzi nedir
Hiperakuzi (hiper akuzi), kulak çınlaması olan her 1000 hastanın 1 in de görülmektedir.

Hiperakuzi Türleri Nelerdir?

Bilinen iki tipi bulunmaktadır:

 1. Vestibüler hiper akuzi
 2. Kohlear hiper akuzi

Hiperakuzi Nedenleri Nelerdir?

Hiperakuzinin karşımıza en sık çıkan nedenleri şunlardır:

 1. Kulak enfeksiyonları
 2. Kulak hassaslaştırıcı ilaçlar
 3. Kulak ve beyin ameliyatları
 4. Lyme Hastalığı
 5. Meniere Hastalığı
 6. Bells Paralizisi
 7. Depresyon
 8. Addison Hastalığı

Hiperakuzi Belirtileri Nelerdir?

Sıklıkla karşımıza çıkan belirtiler şunlardır:

Hiperakuzi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi YöntemiAçıklama
Gürültüye maruz kalmayı azaltmaGürültüye maruz kalmayı azaltmak, hiperakuzinin en önemli tedavilerinden biridir. Gürültülü ortamlardan kaçınmaya çalışın ve kulak koruyucu kullanımına özen gösterin. Bu durum çok önemlidir.
Ses terapisiSes terapisi, seslere karşı duyarlılıklarını azaltılmasına yardımcı olmak için hiperakuzi yaşayan kişilere öğretilen bir dizi teknikler bütünüdür.
İşitme cihazlarıİşitme kaybına bağlı hiperakuzi, işitme cihazları veya işitme rehabilitasyonu ile tedavi edilebilir bir noktadadır.
İlaç tedavisiBazı durumlarda, ilaç tedavisi hiperakuzinin ortaya çıkmış belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir.
Cerrahi tedaviBazı durumlarda, cerrahi tedavi hiperakuzinin ortaya çıkmış belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“Hiperakuzi: Sese Karşı Hassasiyet” üzerine bir yorum

 1. Hocam merhaba ben bir yazinizi okumustum hiperakuzi hakkinda bende de bu hastaligin oldugunu biliyorumm ama herhangi bir tedavi yontemi bulunamiyo bu konu hakkinda tavsiye ettiginiz bir doktor ya da siz bakiyomusinuz lutfen yardimci olursaniz cok sevinirimm telefon numarami birakiyorum yardimci olun lutfen 053015111**

  Yanıtla

Yorum yapın