Hiperakuzi Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Hiperakuzi Nedir?

Hiperakuzi, işitme yeteneğinin normalin üstünde artması durumu manasında kullanılmaktadır.Tıpta sık olarak kullanılan terimlerden biridir. Başka bi deyişle seslere veya yüksek perdeli sese karşı anormal bir duyarlılıkla karakterize, seyrek görülen bir işitme bozukluğudur. Görülme sıklığı 50.000 de 1 dir.

hiperakuzi nedir
Hiperakuzi (hiper akuzi), kulak çınlaması olan her 1000 hastanın 1 in de görülmektedir.

Hiperakuzi Türleri

Bilinen iki tipi bulunmaktadır:

 1. Vestibüler hiper akuzi
 2. Kohlear hiper akuzi

Hiperakuzi Nedenleri

Hiperakuzinin karşımıza en sık çıkan nedenleri şunlardır:

 1. Kulak enfeksiyonları
 2. Kulak hassaslaştırıcı ilaçlar
 3. Kulak ve beyin ameliyatları
 4. Lyme Hastalığı
 5. Meniere Hastalığı
 6. Bells Paralizisi
 7. Depresyon
 8. Addison Hastalığı

Hiperakuzi Belirtileri

Sıklıkla karşımıza çıkan belirtiler şunlardır:

 • Kulaklarda dolgunluk hissi
 • İç kulak ağrısı
 • Kulak çınlaması
 • Uyku problemleri
 • Çınlama
 • Stres
 • Fonofobi

Konu güncellenecektir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın