Glioblastoma Multiforme Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Glioblastoma Multiforme Nedir?

Glioblastoma Multiforme, merkezi sinir sistemini tutan agresif tümör çeşitlerinden bir tanesidir. Tıp dünyasında glioblastoma veya grade 4 astrositom olarak ta bilinen bu tümör hızlı progresyon göstermektedir. Frontal ve temporal loblarda daha sık görülen glioblastoma, beynin tüm loblarını, omuriliği tutabilir ve sıklıkla yetişkin bireylerde görülür.

glioblastoma multiforme
Glioblastoma başka bir deyişle grade 4 astrositoma ile ilişkili ileri görüntüleme görüntüsü.

Glioblastoma Multiforme Belirtileri

Ortaya çıkmasını beklediğimiz belirtiler tümörün lokalizasyonuna göre değişiklik gösterecektir. Ayrıca tümör bulunduğu bölgede çevre dokuya baskı yaparak çeşitli semptomların ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir. Bunlar:

 • Sürekli baş ağrısı
 • Bulanık görme
 • Mide bulantısı ve kusma
 • İştahsızlık
 • Ruh halinde değişiklikler
 • Bazı kişilik değişiklikleri
 • Öğrenme yeteneğinde değişiklikler
 • Düşünme yeteneğinde değişiklikler
 • Nöbetler
 • Kaslarda güçsüzlük
 • Konuşmada zorluklar

Glioblastoma Multiforme Nedenleri

Henüz glioblastomanın neden ortaya çıktığı ile ilgili kesin bilgiler bulunmamaktadır. Bunula birlikte Turcot Sendromu, nörofibromatozis tip 1 ve Li Fraumeni Sendromu olan hastalarda nadiren ortaya çıktığı görülmüştür.

Glioblastoma Multiforme Tedavisi

GBM için henüz ortadan kaldırıcı bir tedavi bulunmamaktadır. Şu an uygulanan tedaviler, belirtileri azaltmak veya ortadan kaldırmak, yaşam kalitesini artırmak ve yaşam süresini uzatmak amacıyla yapılmaktadır. Genel olarak uygulanan glioblastoma tedavisini ameliyat, radyasyon tedavisi ve kemoterapi olmak üzere 3 başlık altında inceleyeceğiz.

Ameliyat

Glioblastoma multiforme ameliyatı çoğu zaman tedavide ilk adımdır. Var olan tümör dokusu olabildiğince çıkarılmaya çalışılır. Bu çıkarım sonrasında hastalığın şiddeti azalma gösterebilmektedir. Aynı zamanda bu cerrahi işlemlerle glioblastoma tanısıda doğrulanabilir. Hastaların cerrahi operasyonlara dayanamayacağı durumlarda bu doğrulama işlemi için biyopsi yapılır.

glioblastoma multiforme ameliyati
Glioblastoma ameliyatı ile ilişkili görsel.

Her ne kadar tümörün çıkarılması sağlansa da tamamen çıkarımı yüksek olasılıkla mümkün olmamaktadır. Kalan tümör dokularının yok edilebilmesi için ek tedavilere ihtiyaç duyulacaktır.

Radyoterapi

Yüksek enerjili x ışınlarının kullanıldığı bu tedavi biçiminde ameliyat sonrası kalan tümör dokularının yok edilmesi amaçlanır. Radyoaktif maddelerin tümöre doğrudan verildiği brakiterapi ve normal beyin dokusunda minimal zararın amaçlandığı proton tedavileri sıklıkla kullanılır.

Kemoterapi

Tümörlü dokuların büyümesini engellemek amacıyla kullanılan kemoterapi başka bir tedavi seçeneğidir. Çevre dokuya yayılımı sınırlayarak tedaviye yüksek oranda katkı sağlarken birçok yan etkiyi de beraberinde getirmektedir.

[Yazı güncellenecek…]

Yararlanılan Kaynaklar:

 1. https://jjhiii24.files.wordpress.com/2012/04/glioblastoma.jpg
 2. http://www.ajnr.org/content/ajnr/25/9/1533/F7.large.jpg

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

Yorum yapın