Fournier Gangreni Nedir?

2
350

Fournier Gangreni Nedir?

Fournier Gangreni, ürogenital alanda başlayan bir bakteriyel enfeksiyonun yayılarak yumuşak doku ve fasya nekrozu yapması sonucunda oluşan tabloya verilen isimdir. Tıpta sıkça kullanılan terimlerden bir tanesidir.Anaerob bakterilerde hastalığa eşlik edebilmektedirler.Genelde ağrı,eritem,ödem,krepitasyon,ateş ve genel durum bozukluğu hastalığın semptomlarıdır.Laboratuvar bulgularında ise yüksek lökositoz,gram negatif sepsis eğilimi gibi bulgular görülür.Ayrıca kontrol dışı diyabet ve AIDS gibi immun yanıtı etkileyen durumların hastalığın predispozan faktörleri arasında olduğu bilinmektedir.Tedavisinde ise öncelikle hospitalizasyon sağlanmalıdır.Antibiyoterapi ve etkenle savaş gerçekleştirilmeli ve debridman unutulmamalıdır.   

doktordanhaberler

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

2 Yorum

  1. hastamız 40 lı yaşlarda bayan aşırı kilolu koah ve şeker hastası idi .bir hafta önce fenalaştı fournier kangren teşhisi ile ameliyata alındı .dr bir kaç defa daha ameliyat olması gerektiği ,için yoğun bakımda uyutuluyor ,ve oradan ameliyata alınıyor .bizlere söylenen koah ve şeker olması ameliyatları zorlaştırıyor uzun bir süreç ve hastanızı her an kaybedebilirsiniz şu an okmeydanı sgk hast . yatmakta evde iki genç kızı var ve dr onlara söylemiş .merak ettiğimiz açık yarada bulaşabilir riskinden dolayı çocuklarda problem yasanabilirmi evi nasıl steril edilmeli çünki ilk kasıkta cıkan çıbanı evde patlamış .şu an dr size bulasmaz dedi evde yapılabilecek birseyler varmı ? ve hastamız için şu an yapılanlar yeterlimi ? onu yaşatmak ve iki tane 20 li yaşlarında kızlarına kavuşturmak adına yapılabilecek birşeyler varmı .. şimdiden teşekkürler

    • Öncelikle geçmiş olsun,Selda Hanım.
      Doktorunuzun dediği gibi bu tarzdaki hastalarda kan şekeri regülasyonunun sağlanması ve KOAH ın kontrol altına alınması hem ameliyatların daha kolay geçmesi hem de komplikasyonların azalması adına yapılması gereken en önemli hamlelerden bir tanesidir. Özellikle şeker hastalığının kontrol altına alınması yara iyileşmesinin hızlandırılması adına bizim için altın değerindedir. Bunun için Dahiliye, diyabetoloji ya da endokrinoloji bölümlerinden birine yönlendirilmiş olmalısınız. Fournier Gangreni evinizdeki diğer kişilere bulaşmayacaktır. Ancak hastanın bakımının çok düzgün ve titizlikle yapılması gerekmektedir. Hastayı görmeden muayene etmeden yeterli veya yetersiz tedavi yapılmıştır demem mümkün değildir ancak doktorunuzun önerilerine harfiyen uymanız durumunda umuyorum ki hastanız şifa bulacaktır.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here