Etiyolojik Faktörler Tıpta Ne Demektir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Etiyolojik faktörler Nedir?

Etiyolojik faktörler, tıpta temel olarak hastalık oluşumuna katkıda bulunan risk faktörleri anlamında kullanılmaktadır. Tıp biliminde sık olarak kullanılan terimlerden bir tanesidir.

Etiyoloji tıp dünyasında bir durumun nedeni, sebebi olarak kullanılmaktadır. Bir durumun ortaya çıkmasına sebebiyet veren etkenler o durumun etiyolojisidir. Hemen örnekler vererek kelimeyi açıklığa kavuşturalım. Şeker hastalığının etiyolojisinde genetik faktörler bulunmaktadır. Bu cümlede şeker hastalığının oluşmasında ortaya çıkmasında genetik faktörlerin varlığından söz ediliyor. Etiyolojik tanı ile ilgili bilgiler için hemen https://doktordanhaberler.com/etiyolojik-tani/ linkine tıklayınız.

Etyolojik faktörler kelime grubuyla ilgili olarak merak ettiklerinizi alt taraftaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın