Etiyoloji Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Etiyoloji Nedir?

Etiyoloji, tıpta neden, nedenler, sebep manasında kullanılmaktadır. Tıp biliminde sıkça kullanılan kelimelerden biridir. Genellikle tıp branşlarında ortaya çıkan bir hastalığa sebebiyet veren şeyleri o hastalığın etyolojisi olarak isimlendirilir. Temel olarak etiyoloji neden veya köken bilimi manasında kullanılır.

etiyoloji ne demek tıp
Görselde primer hipertansiyonun etyolojisi gözleniyor.

Örneğin primer hipertansiyon hastalığının etiyolojisinden birçok farklı faktör bulunmaktadır. Tüm bu etiyolojik faktörler hastalığın ortaya çıkmasına neden olur. Temel olarak bu terimi kavradığınızı düşünüyorum. Merak ettiklerinizi veya eklemek istediğiniz hususları alt tarafta bulunan yorumlar bölümüne yazabilirsiniz. Cevaplamaktan mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın