Eleve: Normalde Daha Yüksek Çıkan Değerler

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Eleve Nedir?

Eleve bir değerin ya da durumun normalde olması gereken değerin üstünde olması durumunu ifade eden tıbbi terimdir. Örneğin EKG çekilen bir hastanın sonucunda bazı dalgalar olması gereken yerin üstüne çıkabilir. Bu durumda o dalgaların elevasyonu söz konusudur.

eleve tıp dilinde ne demektir
Tıpta eleve değer, tıbbi bir patolojik durumun varlığını gösterebilir.

Kan değerlerine bakıldığında retikülosit değerinin yükselmiş olması retikülosit değerinin eleve olduğu anlamı taşır. Buna neden olan bir patolojik durum varsa bu durumda elevatör adını alır. Yine kalp krizinde EKG’ler görülen ST elevasyonu yani ST dalgası yükselmesi bu terimin en güzel örneğidir.

Bu terimle alakalı merak ettiğiniz noktaları altta bulunan yorumlar bölümüne yazınız. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Haydi yorumlara…

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“Eleve: Normalde Daha Yüksek Çıkan Değerler” üzerine 6 yorum

 1. İyi günler bir polip tabanına gelofusin enjeksiyon yapıldığında eleve olduğu görüldü ne demek ?
  Teşekkürler…

  Cevapla
 2. Merhaba hocam eşim covit geçirdi babası ve ablası kanser hastası.esimde öksürük geçmiyor tomografi sonucu ise

  T.C. Sağlık Bakanlığı
  Teletıp Görünümü
  Liste Görünümü
  İnternet tarayıcınız görüntü detaylarınızı görüntülemek istediğinizde açılan sayfayı engelleyebilir. Görüntülemek için açılır sayfaya izin vermeniz gereklidir.

  Tarih Ön İzleme
  27.04.2021
  Hastane Adı Istanbul Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  Açıklama BT, Toraks, kontrastsız
  Rapor
  Radyolojik Görüntüler
  Paylaş

  26.10.2020
  09.07.2020
  20.04.2020
  13.04.2020
  03.04.2020
  13.03.2020
  25.10.2019
  24.03.2019
  24.03.2019
  Arama
  Sayfada
  10
  kayıt göster
  İlkÖnceki12SonrakiSon
  Kapat
  Rapor Detay Bilgisi
  Bulgular:

  İnceleme: Toraks BT

  İnceleme IV kontrast madde kullanılmadan gerçekleştirilmiştir.

  Önceki BT görüntüleri ile mukayeseli;

  Ön mediastende yaş ile uyumlu timik rest izlendi.

  Sağ diafram hafif elevedir.

  Toraks simetriktir.

  Kardiotorasik indeks fizyolojik sınırlardadır.

  Perikardial effüzyon izlenmedi.

  Bilateral kostal plevral yüzde nodüler form kazanan kalınlaşmalar izlenmiş olup effüzyon bulgusu saptanmadı.

  Sağ hiler milimetrik lenf bezi kalsifikasyonu mevcuttur. Muhtelif istasyonlarda 1cm’den küçük lenf bezleri mevcuttur.

  Her iki akciğer parankiminde her iki akciğer üst lob apekste minimal subplevral amfizematöz açıklıklar yaygın özellikle üst loblarda yoğunlaşan bronşiolitis paterni mevcuttur. Bazallerde mozaik perfüzyon ve hava yolu cidarı kalınlaşmaları da görünüme eşlik etmektedir.Sağ üst lob posterior segmentte subplevral yerleşimli 3mm çaplı milimetrik kalsifiye SPN izlendi. Önceki BT görüntüleri ile mukayese edildiğinde pulmoner nodüllerde sayı ve boyutça hafif progresyon izlenmiştir. Diğer bulgularda anlamlı farklılık tanımlanmamıştır. Takip önerilir. Sonuç bu kötü bir durum varmı hocam

  Cevapla
 3. Hayırlı Çalışmalar dilerim . Bir sorum olacak cevaplarsanız sevinirim ; sağ diyafragma elevedir gibi bir raporda ibare yazıldı , bana ait bir rapor. Bu ne anlama gelir ne yapmam lazım ?
  Sağ göğüs kafesi hemen altında bir şişlik var son 1 yıldır . Zaman zaman rahatsız ediyor nefes alırken . Gece soluk kesilmesi gibi uyurken hızlı kalp atışı ile uyanıyorum . Bu ne anlama gelir. Yardımcı olur musunuz ? Teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhabalar Mehmet Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Tetkik sonucunda diafragmada sola göre yükselme tespit edilmiş. Diafragmada sağ göğüs kafesinin altındadır zaten. Bu iki durum birbiriyle ilişkilidir ancak bu ilişkinin ne olduğu, bu şişliğin neden olduğu, tehlikeli olup olmadığı gibi net bilgiler arıyorsanız bunları bu raporsa yazan ifadelere göre bulamazsınız. Bunun için sizin muayenenizi yapan doktorunuza göstermelisiniz. Muayene bulgularınız ışığında bu rapor değerlendirilirse sonuç ortaya çıkar.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın