Elevasyon: Tıbbi Durumların Normalde Yüksek Olması

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Elevasyon Nedir?

Elevasyon tıp dünyasında bir durumun yükselmesi ya da normalden fazla olması manasına gelen tıbbi bir durumdur. Örneğin EKG çekilen bir hastada ST dalgaları eleve olursa bu kalp krizini işaret edebilir. Yani ST dalgaları normalden daha yüksektir. Bu noktada kalp kasları elevatör ile ilişkilidir.

eleve tıp dilinde ne demektir
Tıpta eleve bir değer, bir tıbbi patolojik durumun varlığını gösterebilir.

Bu terimle ilgili kafanızda soru işareti varsa, yorumlar kısmında sorabilirsiniz. Ben de size yardımcı olmak isterim.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“Elevasyon: Tıbbi Durumların Normalde Yüksek Olması” üzerine 2 yorum

  • Merhabalar Nigar Hanım, hoşgeldiniz.
   Elevase, elevasyona uğramış anlamı taşımaktadır. Dilerseniz elevasyon nedir adlı yazıma buradan ulaşabilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın