Diaforez Tıp Dilinde Nedir?

Diaforez tıp biliminde terleme veya normalden daha fazla terleme anlamlarında kullanılan bir terimdir. Bu yazımda diyaforez veya diaforez olarak yazılan bu terimin ne anlama geldiğini ve ne zaman ortaya çıktığı hakkında bilgiler vereceğim. Haydi yazımıza geçelim.

Diaforez Nedir?

Diaforez, kelime anlamı olarak vücudun içinde bulunduğu aktivitelere bağlı olarak terlemesini anlatmak için kullanılan tıbbi bir terimdir. Tıpta sıkça kullanılmaktadır. Yapılan aktivite veya içinde bulunulan duruma göre isimlendirilmesi farklı olabilir. Örneğin vücudun bir bölümünde ortaya çıkan terleme primer diaforez olarak isimlendirilirken, buna bağlı olarak tüm vücudun terlemesi ise sekonder diaforez olarak adlandırılır.

diaforez tıpta ne demek
Diaforez tıpta temel olarak terleme manasına gelmektedir.

Diaforetik ise diaforezin sebep olduğu durumu anlatır. Genellikle altta yatan bir sağlık problemi olduğunda ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda bir sağlık kurumuna başvurarak yardım almak gerekir. Bu noktada hangi doktora gideceğinizi öğrenmek için https://doktordanhaberler.com/terleme-sorunu-icin-hangi-doktora-gidilir/ linkine tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Diaforez Yapan Hastalıklar Hangileridir?

Diaforez yapan hastalıklar genellikle doktor muayenesi sonucunda belirlenir. Genellikle en sık bu duruma sebebiyet veren durumları şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Gebelik süreci
  2. Menopoz süreci
  3. Şeker hastalığı
  4. Tiroid hastalığı
  5. Kalp hastalığı
  6. Anaflaksi
  7. Kanser hastalığı
  8. Uyuşturucu ve alkol kullanımı
  9. Bazı ilaçların kullanımı

Diaforez için Ne Zaman Doktora Başvurmalıyım?

Eğer bir kişide normalden fazla olacak şekilde diaforez geliştiyse bir sağlık profesyoneline muayene olması ve bilgi alması gerekmektedir. Peki hangi durumlarda doktora gitmeliyim?

Eğer terlemeye eşlik eden nefes darlığı, mide bulantısı, kusma, soğuk cilt, göğüs ağrısı, baş dönmesi gibi şikayetlerinizi varsa hemen en yakın sağlık kurumuna veya acil servise başvurun. Hemen acil servis hangi hastalıklara bakar sorusunu cevapladığın yazıma geçerek okumaya devam edebilirsiniz. Yazıya geçmek için https://doktordanhaberler.com/acil-servis-hangi-hastaliklara-bakar/ linkine tıklayınız.

Bu konu hakkında merak ettiğiniz veya sormak istediğiniz şeyler varsa alt taraftaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyor olacağım.

Yorum yapın