Diaforez Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Diaforez tıp biliminde terleme veya normalden daha fazla terleme anlamlarında kullanılan bir terimdir. Bu yazımda diyaforez veya diaforez olarak yazılan bu terimin ne anlama geldiğini ve ne zaman ortaya çıktığı hakkında bilgiler vereceğim. Haydi yazımıza geçelim.

Diaforez Nedir?

Diaforez, kelime anlamı olarak vücudun içinde bulunduğu aktivitelere bağlı olarak terlemesini anlatmak için kullanılan tıbbi bir terimdir. Tıpta sıkça kullanılmaktadır. Yapılan aktivite veya içinde bulunulan duruma göre isimlendirilmesi farklı olabilir. Örneğin vücudun bir bölümünde ortaya çıkan terleme primer diaforez olarak isimlendirilirken, buna bağlı olarak tüm vücudun terlemesi ise sekonder diaforez olarak adlandırılır.

diaforez tıpta ne demek
Diaforez tıpta temel olarak terleme manasına gelmektedir.

Diaforetik ise diaforezin sebep olduğu durumu anlatır. Genellikle altta yatan bir sağlık problemi olduğunda ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda bir sağlık kurumuna başvurarak yardım almak gerekir. Bu noktada hangi doktora gideceğinizi öğrenmek için https://doktordanhaberler.com/terleme-sorunu-icin-hangi-doktora-gidilir/ linkine tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Diaforez Yapan Hastalıklar Hangileridir?

Diaforez yapan hastalıklar genellikle doktor muayenesi sonucunda belirlenir. Genellikle en sık bu duruma sebebiyet veren durumları şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Gebelik süreci
  2. Menopoz süreci
  3. Şeker hastalığı
  4. Tiroid hastalığı
  5. Kalp hastalığı
  6. Anaflaksi
  7. Kanser hastalığı
  8. Uyuşturucu ve alkol kullanımı
  9. Bazı ilaçların kullanımı

Diaforez için Ne Zaman Doktora Başvurmalıyım?

Eğer bir kişide normalden fazla olacak şekilde diaforez geliştiyse bir sağlık profesyoneline muayene olması ve bilgi alması gerekmektedir. Peki hangi durumlarda doktora gitmeliyim?

Eğer terlemeye eşlik eden nefes darlığı, mide bulantısı, kusma, soğuk cilt, göğüs ağrısı, baş dönmesi gibi şikayetlerinizi varsa hemen en yakın sağlık kurumuna veya acil servise başvurun. Hemen acil servis hangi hastalıklara bakar sorusunu cevapladığın yazıma geçerek okumaya devam edebilirsiniz. Yazıya geçmek için https://doktordanhaberler.com/acil-servis-hangi-hastaliklara-bakar/ linkine tıklayınız.

Bu konu hakkında merak ettiğiniz veya sormak istediğiniz şeyler varsa alt taraftaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyor olacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın