Cauda Equina Sendromu

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Cauda Equina Sendromu Nedir?

Cauda Equina Sendromu, omuriliğin alt ucundaki sinirlerin ve sinir köklerinin sıkışması nedeniyle ortaya çıkan ciddi bir hastalıktır. Kuyruk anlamına gelen ‘kaudal’ ve at anlamına gelen ‘equina’ kelimelerinin birleşmesiyle isimlendirilmiştir. Omuriliğin belden sonraki bölümünün bir atın kuyruğuna benzemesi nedeniyle bu bölgeye cauda equina adı verilir. Cauda equina neresi sorusunun cevabı omuruliğin belden sonraki devamı olacaktır.

cauda equina sendromu nedir
Kauda equina sendromuna ait bir radyolojik görüntü.

Kauda Equina Sendromu son derece seyrek görülmesine rağmen ortaya çıktığında acil tıbbi müdahale gerektiren tıbbi bir durumdur. Uzun süren hasarın idrar kaçırma, kalıcı felç gibi durumlara sebebiyet vermemesi için kauda equina lifleri nin olduğu bölgelere cerrahi müdahaleler gerekebilir. Aniden ortaya çıkabildiği gibi aylar ve yıllar içinde de gelişebilir. Bildiğiniz üzere bel ağrısı toplumda çok sık görülen bir rahatsızlıktır. Çoğu zaman farklı patolojileri gösterse de bazı durumlarda cauda equina sendromu belirtisi olabilir. Hastalığın bilinen diğer adları :

 1. At Kuyruğu Sendromu

Cauda Equina Sendromu Nedenleri

Kauda Equina Sendromu erişkinlerde çocuklardan daha fazla görülmektedir. Çocuklarda genelde spinal yaralanma ve bazı doğum kusurları olması durumunda görülür. Cauda Equina Sendromunun nedenlerini şöyle sıralarız:

 1. Sırt Ağrıları
 2. Lomber bölgede rüptüre disk varlığı
 3. Omurilik kanalının daralması
 4. Spinal lezyon varlığı
 5. Malign tümör varlığı
 6. Omurilik enfeksiyonu
 7. Otomobil kazası, düşme ve bıçaklama gibi ciddi bir bel omurga yaralanmaları
 8. Kan damarları arasındaki anormal bağ gibi bir doğum defekti (arteriyovenöz malformasyon)

Cauda Equina Sendromu Risk Faktörleri

Bu hastalığa ilişkin bilinen risk faktörlerini şöyle sıralarız :

 • Obezite
 • Pozisyonel yoğun çalışma temposu
 • Konjenital veya edinilmiş spinal kanal darlığı
 • Geçirilmiş lomber omurga ameliyatları
 • Sigara tüketimi

Yapılan araştırmalarda sigara içenlerde içmeyenlere oranla 3-4 kat daha fazla görüldüğü tespit edilmiştir.

Cauda Equina Sendromu Belirtileri

Cauda equina sendromunun semptomları çoğunlukla aniden gelişir ancak haftalar veya aylar sürebilmektedir. Kauda equina sendromu belirtileri şunlardır:

 • Yüksek şiddette bel ağrısı çoğu zaman ilk görülen at kuyruğu sendromu belirtileri arasındadır.
 • Bacaklarda uyuşma, karıncalanma ve güçsüzlük durumu
 • Bel altında his duyusunun azalması veya kaybolması
 • Mesane ve bağırsak eylemlerinin kontrol altında tutulamaması durumu
 • Aniden ortaya çıkan erektil disfonksiyon durumu

[su_note note_color=”#41ec4c” text_color=”#ffffff”]Hemen buraya tıklayarak Erektil Disfonksiyon adlı detaylı yazıma geçiş yapabilirsiniz.[/su_note]

Cauda Equina Sendromu Tanısı

Kauda equina sendromu teşhisi için ayrıntılı tıbbi geçmiş sorgulanmalı, fizik muayene ve temel görüntüleme yöntemlerini takiben manyetik rezonans görüntüleme gibi ileri teknikler kullanılmalıdır. Manyetik rezonans görüntüleme spinal kord, sinir kökleri, intervertebral diskler ve bağların görüntülenmesinde en iyi yöntemdir. Ayrıca bu taramalar yumuşak dokunun hasarını veya hastalığını tespit edebildiğinden, MR görüntüleri cauda equina sendromu nedeninin tespitinde de değerlidir. Bilgisayarlı tomografi taraması, omurilik problemlerinin teşhis ve tedavisinde oldukça önemlidir. Ek olarak myelogramda tanıda kullanılan diğer bir görüntüleme yöntemidir.

Cauda Equina Sendromu Tedavisi

Kauda equina sendromu kısa dönem tedavisi şu şekilde yapılır :

Lumbar Laminektomi

Mesane ve bağırsaklardaki kalıcı işlev bozukluğunun önüne geçmek, hızlı rahatlama sağlamak amacıyla yapılan cerrahi bir dekompresyon prosedürüdür.

Enfeksiyon durumunda tedavi için antibiyoterapi gerekebilir. Şiddetli ağrı semptomları varlığında sıradan ağrı kesicilere yanıt alınamazsa opiyatlar kullanılabilir. Mesane kontrolü oxybutynin gibi ilaçlarla sağlanır. Mesane boşaltımının sağlanamadığı durumlarda kateterizasyona ihtiyaç duyulabilir. Bağırsak hareketleri için düzenli olarak lifli gıdalarla beslenip sıvı alımını aksatmamak faydalı olacaktır. Cinsel işlev kayıpları kişileri depresyona sokabilir veya olumsuz etkiler bırakabilir. Bunlar için psikoterapiler olumlu etki edecektir.

Hastalığın gidişatı bu at kuyruğu şeklinde olan sinirlerin ne kadar sıkıştığına bağlı olarak değişir. Erken müdahale daha güzel sonuçlar doğuracaktır. Çalışmalar, mikstürasyon, defekasyon ve cinsel işlevin bozulmasının ameliyat sonrası bile çok sayıda CES hastasında görüldüğünü göstermektedir.

Cauda Equina Sendromu ile Yaşamak !

Eğer sinirlerde kalıcı bir takım hasarlar oluşursa ameliyatlar ile düzeltilemeyecektir. Sinir dokusu hasarlandığında geri dönüşü çoğu zaman olmamaktadır. Vücudunuzun işleyişinde meydana gelen değişikliklere uyum sağlamanız ve bu durumu kabul etmeniz gerekecektir. Bu konuda hem fiziksel hem duygusal destek çok ama çok önemlidir. Bir çok sağlık profesyonelinden hastalığınız hakkında destek alabilirsiniz ancak bu sürece mutlaka ailenizi katmalısınız.

[su_box title=”Cauda Equina Sendromu Mail Grubu” box_color=”#6fe767″]Bu konu ile ilgili herhangi bir tedavi veya ilaç keşfi gibi yeni bilgiler eklendiğinde anında haberdar olmak için Kauda Equina Sendromu Mail Grubumuza abone olabilirsiniz. [email-subscribers namefield=”no” desc=”” group=”Cauda-Equina”][/su_box]

 

Yararlanılan Kaynaklar:

 1. https://www.spine-health.com/conditions/lower-back-pain/cauda-equina-syndrome
 2. http://www.webmd.com/back-pain/guide/cauda-equina-syndrome-overview
 3. http://www.medindia.net/patientinfo/cauda-equina-syndrome.htm

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

[su_button url=”https://plus.google.com/share?url=//doktordanhaberler.com/cauda-equina-sendromu/” target=”blank” style=”flat” background=”#e91f34″ size=”8″ wide=”yes” center=”yes” desc=”Hemen Buraya Tıklayarak Google Plus Profilinizde Paylaşın.”]Gönderiyi Paylaşarak Bilginin Yayılmasına Öncülük Edin ![/su_button]

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Cauda Equina Sendromu” üzerine 2 yorum

 1. selam ben bayram yigit.10,2014 tarıhinde bel fıtıgından amaliyat oldum kuyruk sokumu sol bacakta ağrım vardı ameliyat dedi doktorlar ameliyat oldum şimdi ise bacaklarım da uykuda iken bir tarafa yattıgımda uyuşma var gecen hafta ise bacak aramda otururken 2.sefer uyuşma oldu penisime kadar bu ne olabilir.

  Cevapla

Yorum yapın