Burun Tıkanıklığı için Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Burun Tıkanıklığı için Hangi Bölüme Gidilir?

İç organlarımıza oksijenin gitmesi için burnumuzdan veya ağzımızdan nefes almamız gerekir. Burun tıkanıklığı durumlarında ise ciddi sorunlar yaşayabiliriz. Burun tıkanıklığı için hangi doktora gidilir konusunda burun tıkanıklığı yaşayanlar, özellikle bu durumla sık karşılaşanlar sormaktadır. Yaşanılan bu sorunun hızlı bir şekilde tedavi edilmesi için doğru bölüme başvurmakta önemli bir ayrıntıdır.

burun tikanikligina hangi bolum bakar
Burun tıkanıklığı için hangi doktora gidilir ile ilişkili görsel.

Burun Tıkanıklığının Nedenleri Nelerdir?

Burun tıkanıklığının birçok nedeni görülebilir. Sinüslerin tıkanması nedeni ile oluşan tıkanıklıklar aynı zamanda çeşitli hastalıklar nedeni ile de oluşabilmektedir. Diğer yandan burunda et büyümesi, burun kemiklerinde görülen eğrilik, burun kanallarında oluşan daralmalar ve burun içi polipleri tıkanıklığa neden olmaktadır.

Geçici tıkanıklıklar genellikle kısa süreli alerji veya hastalıklardan dolayı oluşabilmektedir. Ancak kronikleşen tıkanıklıklar araştırılmalı ve tedaviye başlanmalıdır. Burun tıkanıklığına neden olan septum deviasyonu başlıklı yazımızı mutlaka okumanızı öneriyoruz.

Burun Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

Burun tıkanıklığından şüphelenmeniz için bazı belirtileri kendinizde kontrol edebilirsiniz. Boğazınızı sürekli olarak temizleme ihtiyacı duyma, sürekli öksürme, başta görülen ağrı, boğazda akıntı hissi yani geniz akıntısı, koku alma duyunuz ile yaşadığınız sorunlar, uyku bozuklukları ve horlama burunda oluşan tıkanıklığın belirtileri arasındadır. Belirtiler kısa süreli görülebilmektedir. Ancak devamlılık görüldüğünde tedavi edilmesi daha da önemli bir hal almaktadır. Tıkanıklığın daha ciddi sorunlara yol açmaması için en erken şekilde doktora başvurarak tedavinin başlatılması tedaviyi kolaylaştıracağı gibi diğer hastalıklarında engellenmesine neden olacaktır.

Burun Tıkanıklığının Yol Açtığı Diğer Hastalıklar

Yaşadığınız tıkanıklığa karşı gerekli tedaviye başlanmaması durumunda bazı hastalıklarda beraberinde gelmektedir. Yeterli miktarda ve kalitede oksijenin alınmaması ile kalp ve akciğer rahatsızlıkları görülebilir. Bu durum cinsel olarak da insanların isteksiz olmasına neden olabilmektedir. Horlama nedeni ile kaliteli uyku uyuyamama sorunları başlar. Uyku sorunları ise diğer hastalıkları beraberinde getirebilir. Aynı zamanda kişinin psikolojik olarak da sorunlar yaşamasına neden olur.

Dolaylı yoldan bile olsa burun kanamasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle bu noktada https://doktordanhaberler.com/burun-kanamasi-icin-hangi-doktora-gidilir/ başlıklı yazımı okuyup daha sonra yazıma kaldığınız yerden devam etmenizi istiyorum.

Basit olarak görülebilen burun tıkanıklığı bakıldığında zaman içerisinde çeşitli ciddi sorunlara yol aşabilmektedir. Bu tarz sorunları yaşamamak içinse uzman bir doktora başvurarak gerekli incelemelerin yapılmasını ve tedavinin başlamasını sağlamanız en doğru karar olacaktır. Peki, burun tıkanıklığı için hangi doktora gidilir?

Burun Tıkanıklığı için Hangi Doktora Gidilmelidir?

Burun tıkanıklığı için başvuracağınız doktor, tıkanıklığa neden olan duruma göre değişmektedir. Tıkanıklık durumlarında öncelikle bir KKB yani Kulak Burun Boğaz uzmanına muayene olmanız gerekir. Uzman eğer başka bir bölüme sevk edebileceği bir durum görmezse tedaviye başlar. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz bazı durumlarda farklı bölümlere gitmenize gerekebilir.

Burun kemiği eğikliği, burunda et olması gibi durumlarda cerrahi müdahale gerekmektedir. Bu konuda uzman olan operatör KKB uzmanları ve estetik uzmanları tarafından müdahale yapılmaktadır.

Tedavisi ise tıkanıklığın nedenine göre şekillenmektedir. Alerji, sinüslerin tıkanması, grip, soğuk algınlığı gibi durumlarda çeşitli ilaçlar ile tedavi sonuçlanabilmektedir. Cerrahi operasyon gerektiren durumlarda ise cerrahi müdahale ile tıkanıklığa neden olan sebepler ortadan kaldırılmalıdır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

“Burun Tıkanıklığı için Hangi Doktora Gidilir?” üzerine bir yorum

  1. Astım hastasıyım forpack 400.notta.ventolin 100.kullanıyorum fakat nefes alma zorluğu çekiyorum çözüm önerilerinizi bekliyorum tşk ederim

    Cevapla

Yorum yapın