Boyun Kütletmenin Zararları Nelerdir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Boyun Kütletmenin Zararları Nelerdir?

Boyun kütletmenin zararları nelerdir konusuna geçmeden önce kısaca bazı bilgiler verelim. Eklem ağrısı şikâyetlerinin ve romatizmal rahatsızlıkların en temel kaynaklarından biri olan boyun kütletme alışkanlığı, geçici bir rahatlık sağlasa da uzun vadede eklem bölgelerinde ciddi hasarlara yol açmaktadır. Özellikle genetik açıdan boyun fıtığı hastalığına yatkınlığı bulunan bireylerde gözlemlenen boyun kütletme alışkanlığı zaman içerisinde boyunda kireçlenme ve boyun fıtığının ortaya çıkmasına imkân tanımaktadır.

Genetik yatkınlığın yanı sıra kronik bir ağrı nedeniyle ihtiyaç duyulan boyun kütletme, genellikle hareketsiz bir yaşam tarzı ya da masa başı iş hayatına sahip bireylerde zaman içerisinde bir alışkanlığa dönüşmesiyle birlikte şikâyet duyulan ağrıların artmasına ve hastalığa dönüşmesine neden olmaktadır. Fakat yapılan boyun kütletme işlemi, boyun bölgesindeki sinirlerin sıkışmasına ve uzun vadede ciddi hasar görmelerine yol açmaktadır.

boyun kutletme icin hangi doktora gidilir
Boyun kütletmenin zararları ile ilişkili görsel.

Genellikle eklem bölgelerinde meydana gelen kireçlenme ve ağrılardan şikâyetçi olan kişilerde görülen boyun kütletme, zaman içerisinde söz konusu şikâyetlerin boyun fıtığı gibi hastalıklara dönüşmesinde önemli rol oynamaktadır. Peki, boyun kütletme alışkanlığından kurtulmak için alınabilecek herhangi bir önlem var mı? İşte o önlemlerden bazıları:

 • Boyun bölgenizde olası bir ağrı ya da eklem sızlaması şikâyetiniz varsa, boyun kütletme bir alışkanlığa dönüşmeden evvel bir ortopedi uzmanı ile görüşmelisiniz.
 • Hareketsiz bir yaşam tarzına sahipseniz gün içinde ortopedi uzmanınızın da tavsiyesi üzerine fayda sağlayacak hafif egzersizler yapmalısınız.
 • Mesleki açıdan masa başı bir işte çalışıyor ya da hareket gerektirmeyen bir tempoya sahipseniz, gün içinde kendinize belirli molalar vermeli ve egzersiz programınızı ihmal etmemelisiniz.
 • Ağrıların yalnızca eklem kaynaklı olmadığını düşünüyorsanız ve şiddetli kasılmalar yaşıyorsanız, boyundaki sinirlerin zarar görmemesi adına boynunuzu gün içinde dinlendirebilir ve boyunluk kullanarak boyun kaslarınızı zorlamayabilirsiniz.
 • Yatak ve yastık kullanımında ortopedik modeller tercih edebilir, bu sayede oluşabilecek ağrıların önüne geçebilirsiniz.

Boyun Kütletmenin Zararları Nelerdir?

 • Kısa vadede bir rahatlama hissi verse de, uzun vadede boyun bölgesinde yer alan kasların ve kıkırdak bir yapıya sahip kemiklerin zarar görmesine neden olur.
 • Alışkanlık hâline gelen boyun kütletme, zaman içerisinde boyun fıtığı gibi hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur.
 • Sürekli tekrar edilen kütletme alışkanlığı hareket kabiliyetinizde ciddi kısıtlamalar meydana getirirken, kütletme alışkanlığı sürekli olması durumunda duyduğunuz ağrılar zaman içerisinde daha şiddetli bir hâl alır.
 • Alışkanlık hâline gelmesiyle birlikte ortaya çıkacak boyun fıtığı ya da benzeri rahatsızlıklar omurga ve boyun bölgesinde şekil bozuklukları ve kalıcı hasarlara neden olurlar.
 • Yapılan kütletme işlemleri zaman içerisinde eklemlerde bulunan kıkırdaklara ve kapsüllere zarar verirken bu bölgede kireçlenme meydana gelir. Kireçlenme ise yalnızca hareket kabiliyetinin kısıtlanmasının ya da şiddetli ağrıların doğmasını değil, ciddi hasarların ortaya çıkmasını da tetikler.
 • Eklemlerde meydana gelen kireçlenme ve beraberindeki şiddetli ağrılar, hareket kabiliyetini kısıtladığı gibi ani reflekslere ve kasılmalara neden olurlar.

Boyun kütletmenin zararları nelerdir başlıklı yazıyı bitirmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

“Boyun Kütletmenin Zararları Nelerdir?” üzerine 2 yorum

 1. Uyurken tamamen bilinç dışı boynumu kutlettim sabah uyandığımda boynumda şiddetli bir ağrı var ve yataktan kalakamıyordum şuanda ya boynumu hareket ettiremiyorum oturduğum zaman kalkamıyor eğilip doğrulamıyorum.

  Cevapla
  • Merhabalar Mina Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Fizik tedavi bölümünden randevu alarak muayene olmaya gidiniz. Eğer ciddi bir hasar oluşmadığı belirlendiyse hekiminiz size bazı krem,ilaç ve fizik tedavi uygulamaları ile taburcu edecektir. Mutlaka muayene olmaya gidiniz. Eğer ağrınız çok şiddetliyse ilk etapta acil servise başvurabilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın