Becker Musküler Distrofisi Nedir ?

3
2050

Becker Musküler Distrofisi,genelde 10-12 yaşlarında ortaya çıkan kas liflerinin yeniden yapımı ve yıkımı neticesinde yağ dokusu artışı ile giden gelişimsel bozuklukların eşlik ettiği ilerleyici bir hastalıktır.

Distrofin bir kas proteinidir.Bu hastalarda Distrofin üretiminden sorumlu gen kaynaklı hata vardır.Genetik geçişlidir.X’e bağlı kalıtılır.

BMD’de Hastalığın İlerleyişi Nasıldır ?

Öncelikle omuz,kalça ve uylukları tutan BMD,genellikle 10-12 li yaşlarda başlar.Kalp kasını tutmadığı sürece bu hastalar 35 li yaşlara kadar yürüyebilirler.Kalp kasını tuttuğunda hastalığın seyri ciddileşir.

Distrofin'in Yapısı
                Distrofin’in Yapısı

BMD’de Akraba Evlilikleri Önemli midir ?

İnsanlarda normalde 46 kromozom vardır.Bebeklerimizi 23 kromozomunu anneden 23 kromozomunu da babadan alırlar.Eğer ailede hastalık geni varsa,daha önce hastalık ortaya çıkmamasına rağmen görülebilir.İşte akraba evlilikleri bu genlerin ortaya çıkma olasılığını çok fazla artırmaktadır.

BMD
                        BMD

Bu yüzden BMD için akraba evlilikleri yüksek risk faktörlerindendir.Hastalarda parmak uçlarında yürüme,kramp problemleri,sık sık düşme görülür.

Hastalık Anne Karnında Teşhis Edilebilir mi ?

Özellikle taşıyıcı olduğu tespit edilen bebeklerin sağlıklı doğması açısından anne karnında teşhis çok önemlidir.Amniyosentez ile hastalığın anne karnında tanı alması mümkündür.Tanı aldıktan sonra aile,gebeliğin devam edip etmeyeceğini sorgulamalıdır.

Anne Karnında Amniyosentez ile Teşhis Edilebilir
  Anne Karnında Amniyosentez ile Teşhis Edilebilir

Becker Musküler Distrofisi’nin Tedavisi Var mıdır ?

Hastalığı ne yazık ki doğrudan tedavi edici bir tedavi yöntemi henüz mevcut değildir.Şu anki tedaviler hastanın fonksiyonlarını normalleştirme üzerinde yoğunlaşmıştır.

Eklem sertliklerinin kontraktürleri önlemek birincil amacımızdır.Risk altındaki kaslar düzenli olarak uygun ölçülerde hareket ettirilemezlerse hareket açıklığı hatta hareketsizlik gelişebilir.Bu yüzden düzenli olarak hareket ettirilmeli ve hasta uygun fizyoterapi programına girmelidir.

Aşağıdaki videoda 21 yaşındaki Todd Harrison adlı hastanın fizyoterapist eşliğinde tedavi edilme sürecini izleyebilirsiniz.Tedavideki ilerlemeyi çok net görebilirsiniz.

Yazımı hazırlarken şu kaynaktan yararlandım.


Hastalık hakkında konuşmak için yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

3 Yorum

 1. Sayın erhan yavuz ben Becker Musküler Distrofisi belası hastasıyım çok araştırdım bu konuda çok bilgi birikimim var şuan 42 yaşındayım tekerlekli sandalye yada yatağa bağımlı yaşamıyorum hatta koltuk deyneği bile kullanmıyorum şunu demek istiyorum bu belaya maruz kalan hastalar dan çok çok iyi durumdayım

 2. İyi akşamlar
  12 aylık yegenimde kas hastalığı olduğu söyledi hangi türü olduğu içinde genetik test istendi
  Yeğenim yürümeye başlamadı henüz emekliyor sağlığında herhangi bir bozukluk yok
  Sizce dmd mi bmd mi teşhisi koyulur
  Kinaz enzimi 2400 iken ilk teste daha sonra 1200 e indi ikinci testte
  Doktor ayak refleksleri yerinde demiş
  Bu konu ile ilgili fikir verebilir mısınız???

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here