Angülasyon Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Angülasyon Nedir?

Angülasyon, açı oluşumu,açılanma veya bir organda normal olmayan köşe ya da açı oluşması anlamına gelmektedir.Tıp dilinde çokça kullanılan kelimelerdendir.

Bu iki akciğer grafisinde sağdaki grafide angülasyon olması durumunda nasıl görüneceği görülmektedir.
             Bu iki akciğer grafisinde sağdaki grafide angülasyon olması durumunda nasıl görüneceği görülmektedir.

Bir ekstremitenin ya da uzvun angüle olması demek,o uzvun açılanma yapması ,açılanması anlamına gelmektedir.


Merak ettiklerini ve eklemek istediklerinizi yorum bölümünden yazabilirsiniz.Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Angülasyon Nedir?” üzerine 4 yorum

 1. Erhan bey merhaba,
  43 yaşındayım marin sektöründe elektrikçi olarak çalışıyorum.
  Geçtiğimiz aylarda belimde şiddetli ağrılar oluşmaya başladı ve doktora gittim, tabi ki doğal olarak MR istedi.
  Çıkan sonuca göre ciddi bir rahatsızlığımın olmadığına karar vererek beni evime yolladı.
  Ama ben bu ağrıları hala çok şiddetli bir şekilde hissediyor ve ayakta durmakta güçlük çekiyorum.
  20-02-2018 tarihinde çıkan MR sonucunu sizlerle paylaşmak istedim. Belki bu sonuca göre bir tavsiyeniz olabilir.

  MR SONUÇ
  LOMBER SPINAL MR INCELENMESİ;
  Bulgular:
  Lomber lordoz minimal artmıştır. Lomber bölgede açıklığı sağa bakan skolyotik angulasyon dikkati çekmiştir.

  Vertabra korpus yükseklikleri ve medüller sinyal intensiteleridoğaldır. Vertabra korpus köşelerinde osteofitik sivrilmeler mevcuttur.

  Intervertebral disk mesafeleri ve sinyal intensiteleri tabiidir.
  L4-L5 seviyesinde nonkompresif bulging izlenmektedir.
  L5-S1 seviyesinde minimal santral protrüzyon izlenmektedir. Nöral basi saptanmadı.

  Konus medullaris L1 düzeyinde sonlanmaktadır.
  Kauda equina lifleri seyri ve sinyali tabiidir.
  Posterior elemanlar, paraspinal kas ve yumuşak dokular tabiidir.

  Şimdiden teşekkür eder, sağlıklı günler dilerim.

  SAYGILARIMLA
  Gökmen TOPUZ

  Cevapla
  • Merhabalar Gökmen Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Sadece bu rapora bakarak göze çarpan ciddi bir bulgu olmadığını söyleyebilirim ancak hastaya ait muayene bilgilerine vakıf olmadan ve MR incelemesini görmeden söyleyeceğim her şeyin tahminden ve olasılıktan ibaret olacağını bilmenizi isterim. Bu noktada hekiminize tekrar gitmeli ve ağrılarınızın devam ettiğini belirtmelisiniz. Altta yatan patolojik bir durum söz konusu ise bunu belirlenmesi için Fizik Tedavi, nöroloji veya diğer bölümlerden yardım olması gerekebilir. Duruma göre bana bilgi verirseniz cevap vermekten mutluluk duyarım.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 2. Merhabalar 37 yaşındayım. Akşam yattigimda hiç bir ağrım yokken hersey normalken sabah ağrı ile uyandım. Ilk bir iki gün keskin bir ağrı oldu ani egilmeler yada hareketlerde keskin ağrılar oldu. Daha sonra kalıcı bir ağrıya dönüştü. Sol kalça içinde ağrı, sol bacakta ayak altına kadar yanma ve uyusmalar olmaya başladı tabi bunlar ara ara oluyor.ve tam kalcamin üst orta yerde ağrılar oluyor. MRI sonucunda ise; Lomber lordoz normaldir. T 12 düzeyinde aksta angulasyon dikkat çekmektedir. L1 vertebra korpusunda anteriorda belirgin yükseklik kaybı .üst end platede duzensizlik ve schmori herniyasyonu gorulmektedir. Konuş medullaris normal lokalizasyondadir. Kauda equina lifleri normal olarak izlenmektedir. L1-L2, L2-L3, L3-L4 ve L5-S1 intervertebral disk yükseklikleri ve sinyal intensitlerı korunmuş olup disk konturlarinda end plate dışına tasma izlenmemistir . L4-L5 intervertebral disknde Diffüz bulging, Dural basisi bulunmaktadır. Şimdiden teşekür ederim.

  Cevapla
 3. Hocam merhaba ben 5 yıl önce bir kaza sonucunda omurga da iki adet kırıkdan dolayo 12 adet vida takılmıştır amaliyat sonrası 4 sene hiç ağrım olmadı ama son bir yıldır belim ve her iki kalçam da sürekli Bir ağrı var bu yeni çekildiğim bir mr tavsiyemiz nedir ne yapmalıyım
  LOMBER MRG İNCELEMESİ Sayın Meslektaşım Hastanıza Yapılan İnceleme Tekniği : Sagital planda SE T1 ve FSE T2 ağırlıklı Aksiyal planda GRE ağırlıklı Bulgular: Vertebral kolonda açıklığı sağa bakan angulasyon artışı mevcuttur. İntervertebral disklerde dejeneratif diskopatiye bağlı olarak sinyal intensiteleri azalmıştır. T11, T12, L1, L2, L3 düzeyinden geçen kesitlerde bilateral pedinkül vida sistemi ve posteriorda stabilazatör plak sistemi dikkati çekmektedir. Buna bağlı olarak görüntü distorsiyonu ve artefaktı mevcuttur Pedinkül vida sistemi düzeyinden geçen kesitlerde paraspinal kas ve yumuşak dokularda postoperatif enflamatuvar ve granülomatöz değişiklikler mevcuttur. L4-L5, L5-S1 düzeyinde posterior nonkompresif bulging mevcuttur. Multıpl seviyede faset artropatisi mevcuttur. Diğer lomber seviyelerde intervertebral disklerin arka konturlarında anlamlı taşma saptanmamıştır. Nöral foramen genişlikleri normaldir. Spinal kanal AP çapı normal olarak değerlendirilmiştir. Konus medullaris L1 vertebra düzeyinde sonlanmaktadır. Filum terminale serbesttir. İntra ve ekstradural kitle lezyon tespit edilmedi. Paraspinal yumuşak dokular normaldir. Hastaya ait radyolojik bulgular raporda belirtilmiştir.

  Cevapla

Yorum yapın