Akantoz Nedir? Tıpta Ne Demektir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Akantoz Nedir?

Akantoz terimi tıp biliminde genellikle cilt veya mukoza zarının hücrelerinin anormal bir şekilde kalınlaşmasını ifade eden tıbbi terimdir. Epidermisin spinosum adı verilen tabakasının kalınlaşmasına verilen isimdir. Hücre artışına bağlı olarak gelişir. Dermatolojide sıkça kullanılır.

Akantoz geliştiğinde genellikle ciltte koyu renkli ve kalın lezyonlarla kendini gösterir. İnsülin direnci, obezite veya genetik faktörlerle ilişkisi olan bu patoloji dermatologlar veya endokrinologlar tarafından değerlendirilir. Temel olarak tedavisi altta yatan nedenin belirlenmesine dayanır.

akantoz nedir
histolojik görüntüde kalınlaşmayı görebiliyoruz.

Sık görülen bazı tipleri şu şekildedir:

Akantozis Nigrikans: Cildin koyu renkli kalınlaşmış lezyonlarıyla karakterizedir. Genellikle boyun, koltuk altı ve kasıklar gibi kıvrım yerlerinde görülme eğilimindedir.

Akantozis Vulgaris: Cildin kalınlaşması ve yüzeyde koyu renk değişiklikleri ile karakterize bir durumdur.

Malign Akantozis Nigrikans: Bu form ise genellikle kanserle ilişkilidir ve akantozun anormal hücre büyümesine neden olan bir malignite durumu söz konusudur.

Akantoz ile hiperkeratozun farkı ise şu şekildedir. Akantozepidermisin spinosum adı verilen tabakasının kalınlaşmasına verilen isimdir. Hücre artışına bağlı olarak gelişir. Hiperkeratoz ise cildin sert ve koruyucu özelliği olan en dış tabakasının kalınlaşmasına verilen isimdir. Her ikisinin de derinin kalınlaşması olarak kullanılmakta ancak farkı bu noktada ortaya çıkmaktadır.

Bu açıklamanın, “akantoz” terimi hakkında daha iyi bir kavrayış elde etmenize yardımcı olmasını umarım. Eğer herhangi bir sorunuz veya ek bilgi talebiniz varsa, lütfen yorum bölümüne belirtin. Yardımcı olmak için buradayım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“Akantoz Nedir? Tıpta Ne Demektir?” üzerine 5 yorum

 1. Merba Hocam,evet canlı tabakaların neden olduğu kalınlaşmadır. Derinin travmaya maruz kalması nedir, tehlikesi ve tedavisi nasıldır. Şimdiden TEŞEKKÜRLER
  HOCAM.

  Cevapla
  • Merhabalar Sedat Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Bahsettiğiniz durum detaylı ve geniş cevap gerektiren bir sorudur. İlerleyen dönemlerde bununla ilgili bir yazı yayınlayacağım.
   Mutlu günler.

   Cevapla
 2. Merhaba hocam rejeneratif parakeratöz popillomatoz ve akantoz nedir.ayrıca PMN lokosit ekzositozu nedir teşekkürler

  Cevapla
  • Merhabalar Salih Bey,
   Hiperkeratoz keratin miktarının artmasına bağlı olarak ortaya çıkan tabloya verilen isimdir. Başka bir deyişle genellikle derinin fazlaca travmaya maruz kalması neticesinde keratin miktarındaki artışa bağlı olarak kalınlaşmasıdır. Hiperkeratoz genellikle ölü tabakanın kalınlaşması için kullanılırken akantoz epidermal canlı tabakalrın neden olduğu kalınlaşmadır.

   Cevapla

Yorum yapın