Akantoz Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️

Akantoz Nedir?

Akantoz,epidermisin spinosum adı verilen tabakasının kalınlaşmasına verilen isimdir.Hücre artışına bağlı olarak gelişir.Dermatolojide sıkça kullanılır.

akantoz nedir

Yandaki histolojik görüntüde kalınlaşmayı

görebiliyoruz.

Akantozis nigrikans sık görülen akantoz

tiplerinden biridir.

Akantoma Nedir? isimli detaylı yazımızı okumak için tıklayınız.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Akantoz Nedir?” üzerine 5 yorum

 1. Merba Hocam,evet canlı tabakaların neden olduğu kalınlaşmadır. Derinin travmaya maruz kalması nedir, tehlikesi ve tedavisi nasıldır. Şimdiden TEŞEKKÜRLER
  HOCAM.

  Cevapla
  • Merhabalar Sedat Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Bahsettiğiniz durum detaylı ve geniş cevap gerektiren bir sorudur. İlerleyen dönemlerde bununla ilgili bir yazı yayınlayacağım.
   Mutlu günler.

   Cevapla
 2. Merhaba hocam rejeneratif parakeratöz popillomatoz ve akantoz nedir.ayrıca PMN lokosit ekzositozu nedir teşekkürler

  Cevapla
  • Merhabalar Salih Bey,
   Hiperkeratoz keratin miktarının artmasına bağlı olarak ortaya çıkan tabloya verilen isimdir. Başka bir deyişle genellikle derinin fazlaca travmaya maruz kalması neticesinde keratin miktarındaki artışa bağlı olarak kalınlaşmasıdır. Hiperkeratoz genellikle ölü tabakanın kalınlaşması için kullanılırken akantoz epidermal canlı tabakalrın neden olduğu kalınlaşmadır.

   Cevapla

Yorum yapın