Ailesel Hemiplejik Migren

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Ailesel Hemiplejik Migren Nedir?

Ailesel Hemiplejik Migren, belirli ailelerde görülen bir migren çeşididir. Migrenler sıklıkla başın bir bölgesinde şiddetli bir biçimde zonklama ile kendini gösterirler. Mide bulantısı, kusma ve ışığa karşı hassasiyette bazı durumlarda eşlik edebilir. Bu baş ağrıları bir kaç saatten birkaç güne kadar uzayabilir.

ailesel hemiplejik migren
Ailesel hemiplejik migren ile ilişkili görsel.

Bazı migren türlerinde ise aura adını verdiğimiz bir durum vardır. Aura ortaya çıktığında bireyler bunun aura olduğunu anlayıp atağın geldiğinin farkına varabilirler. Auranın en temel semptomu ağrıdır. Bunun dışında yanıp sönen ışıklar, çift görme, bulanık görme, görmede geçici kayıp aura ile ilişkili olabilir. Hemen buraya tıklayarak Auralı Migren isimli detaylı yazımıza geçiş yapabilirsiniz. Aura birkaç dakika sürebileceği gibi 1 saatte sürebilir.

Ailesel Hemiplejik Migren şiddetli bir migren tipi olarak bilinmektedir. Ataklar halinde gelir. Bu ataklarda ateş, nöbetler, güçsüzlük, yorgunluk, halsizlik görülür. Çok ileri vakalarda koma ve ölüm ortaya çıkabilir. Ailesel hemiplejik migreni olan hastaların atakları geçse bile nörolojik semptomları haftalar boyunca devam edebilir.

Görülme sıklığını incelediğimizde net veriler bulunmadığını görmekteyiz. Danimarka istatistiklerine göre her 10.000 de 1 görülüyor ve ortaya çıkan vakaların bazılarında aile öyküsü varken bazılarında aile öyküsü bulunmuyor. Yani ailesel ve sporadik hemiplejik migren görülme sıklıkları arasında bir fark görünmüyor.

Nedenleri incelendiğinde CACNA1, ATP1A2, PRRT2 ve SCN1A genlerinde meydana gelen mutasyonların hastalığın nedenleri arasında ilk sırada bulunduğu görülüyor. Bu genler iyonların hücre zarı boyunca taşınması için gerekli olan proteinin üretilmesi için bir dizi talimatlar yüklemekle sorumludur.

Normalde nörotransmitterler nöronların arasındaki iletişimin vazgeçilmez birer parçasıdır. Bu konu üzerine çalışmalar yapan bilim insanları üstte bahsettiğimiz genlerde ortaya çıkan mutasyonların bu nöronlar arası iletişimi bozduğunu düşünmekteler. Netice itibariyle mekanizmada henüz tam olarak açıklanamamış noktalar bulunmaktadır.

Otozomal dominant olarak kalıtılmaktadır. Bu durumda anne veya babanın herhangi birinden hastalıklı genin alınması durumunun hastalığın oluşması için yeterli olduğu anlamına gelmektedir. Çoğu durumda hastalıktan etkilenen bireylerin anne veya babasıda etkilenmiştir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Ailesel Hemiplejik Migren” üzerine bir yorum

Yorum yapın