Ailesel Hemiplejik Migren

Ailesel Hemiplejik Migren Nedir?

Ailesel Hemiplejik Migren, belirli ailelerde görülen bir migren çeşididir. Migrenler sıklıkla başın bir bölgesinde şiddetli bir biçimde zonklama ile kendini gösterirler. Mide bulantısı, kusma ve ışığa karşı hassasiyette bazı durumlarda eşlik edebilir. Bu baş ağrıları bir kaç saatten birkaç güne kadar uzayabilir.

ailesel hemiplejik migren
Ailesel hemiplejik migren ile ilişkili görsel.

Bazı migren türlerinde ise aura adını verdiğimiz bir durum vardır. Aura ortaya çıktığında bireyler bunun aura olduğunu anlayıp atağın geldiğinin farkına varabilirler. Auranın en temel semptomu ağrıdır. Bunun dışında yanıp sönen ışıklar, çift görme, bulanık görme, görmede geçici kayıp aura ile ilişkili olabilir. Hemen buraya tıklayarak Auralı Migren isimli detaylı yazımıza geçiş yapabilirsiniz. Aura birkaç dakika sürebileceği gibi 1 saatte sürebilir.

Ailesel Hemiplejik Migren şiddetli bir migren tipi olarak bilinmektedir. Ataklar halinde gelir. Bu ataklarda ateş, nöbetler, güçsüzlük, yorgunluk, halsizlik görülür. Çok ileri vakalarda koma ve ölüm ortaya çıkabilir. Ailesel hemiplejik migreni olan hastaların atakları geçse bile nörolojik semptomları haftalar boyunca devam edebilir.

Görülme sıklığını incelediğimizde net veriler bulunmadığını görmekteyiz. Danimarka istatistiklerine göre her 10.000 de 1 görülüyor ve ortaya çıkan vakaların bazılarında aile öyküsü varken bazılarında aile öyküsü bulunmuyor. Yani ailesel ve sporadik hemiplejik migren görülme sıklıkları arasında bir fark görünmüyor.

Nedenleri incelendiğinde CACNA1, ATP1A2, PRRT2 ve SCN1A genlerinde meydana gelen mutasyonların hastalığın nedenleri arasında ilk sırada bulunduğu görülüyor. Bu genler iyonların hücre zarı boyunca taşınması için gerekli olan proteinin üretilmesi için bir dizi talimatlar yüklemekle sorumludur.

Normalde nörotransmitterler nöronların arasındaki iletişimin vazgeçilmez birer parçasıdır. Bu konu üzerine çalışmalar yapan bilim insanları üstte bahsettiğimiz genlerde ortaya çıkan mutasyonların bu nöronlar arası iletişimi bozduğunu düşünmekteler. Netice itibariyle mekanizmada henüz tam olarak açıklanamamış noktalar bulunmaktadır.

Otozomal dominant olarak kalıtılmaktadır. Bu durumda anne veya babanın herhangi birinden hastalıklı genin alınması durumunun hastalığın oluşması için yeterli olduğu anlamına gelmektedir. Çoğu durumda hastalıktan etkilenen bireylerin anne veya babasıda etkilenmiştir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

“Ailesel Hemiplejik Migren” üzerine bir yorum

Yorum yapın