Abortus İmminens Ne Demek?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Abortus İmminens Nedir?

Abortus imminens, gebeliğin ilk 5 ayında olunmasına rağmen vajinal kanamaların devam ederek düşük tehdidi oluşturması durumuna verilen isimdir. Tam olarak Türkçe karşılığı “düşük tehdidi” şeklindedir. Aile sağlığı merkezinde gebe muayenesi yaparken sıkça karşılaştığım durumlardan bir tanesidir. Her 4 gebeliğin bir tanesinde görülür ve bu görülen gebeliklerin yarısı düşükle sonuçlanır. Ne kadar tehlikeli olabileceğini oranların yüksekliğinden anladığınızı tahmin ediyorum. Gebeliğinin herhangi bölümünde abortus imminens geçiren gebelerin ilgili gebeliklerinde erken doğum, normal düşük doğum kilosu ve doğum sırasında ölüm olasılığı artmaktadır.

Düşük tehdidi görülen gebelerde en sık ortaya çıkan klinik bulgu karın ağrısı ve eşlik eden kanama şikayetidir. Kanamanın kaynağının tespit edilmesi hayati öneme sahiptir. Bazı durumlarda endometriyumda yer alan damarların zarar görmesi sonucu kanama görülebilir. Bu gibi durumlarda hemen kanamanın rengine bakılmalıdır. Açık kırmızı renkte olan kanamalar genellikle yeni bir kanamanın olduğunu gösterirken koyu renkli kanamalar yeni bir kanama olmadığını işaret eder. Koyu renkli olanlar açık renklilere göre daha masumdur.

abortus imminens
Abortus imminens ortaya çıktığında kanama görülür ve düşük tehdidi belirir.

Bu tip kanamalar gebeliğin ilk haftalarından ziyade ilerleyen haftalarda olduğunda daha tehlikelidir. Kanamanın şiddeti arttıkça durum ciddileşecek ve bir anda kaçınılmaz düşüğe dönüşebilecektir. Bu tip durumlarda derhal ultrason ile bir kadın doğum uzmanı tarafından muayene yapılmalıdır. Vajinal ya da abdominal ultrasonografi ile durumun ciddiyeti hakkında fikir sahibi olunabilir. Bu tip durumları yaşayan gebeler mutlaka jinekoloji uzmanına muayene olduktan sonra 3-4 gün istirahat etmelidir. Cinsel ilişkiden uzak durmalıdır. Stres olmamalı ve hekiminden aldığı tedaviyi uygulamalıdır. Bu yazıdan sonra bilgi sahibi olmanız için “Abortus” başlıklı yazımı okumanızı şiddetle öneriyorum.

Bu konu hakkında merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum 🙂

(Bu yazı ilk defa 5 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 12 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“Abortus İmminens Ne Demek?” üzerine bir yorum

Yorum yapın