Wagr Sendromu

Bu yazı tıbbi açıdan Doktor Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Wagr Sendromu Nedir?

Wagr Sendromu, wilms tümörü, anirida, genitoüriner anomaliler ve entelektüel bozuklukların görülmesiyle karakterize multi sistemik bir hastalıktır. İstatistiksel olarak 1.000.000’da 1 kişide görülmektedir. Wagr sendromlu hastalarda nadir bir hastalık olan Wilms Tümörü gelişme olasılığı yaklaşık olarak %50 ‘dir. Wilms tümörü çoğunlukla çocuklarda görülür ancak bazı durumlarda yetişkinlerde ortaya çıkabilir.

wagr sendromu nedir
Wagr sendromu ile ilişkili görsel.

Her 3 aniridia hastasının 1 tanesinin Wagr sendromu olduğu tahmin edilmektedir. Detaylar için Aniridia Nedir? adlı yazıma hemen göz gezdirebilirsiniz.

Nedenleri

Wagr sendromunun 11. kromozomun kısa kolunda meydana gelen bir mutasyondan kaynaklandığı düşünülmektedir. PAX6 ve WT1 genleri bu hastalığın semptomlarını gösteren kişilerde yüksek olasılıkla silinmiştir. Birçok WAGR vakası kalıtsal değildir. Bu durum çoğunlukla fetal gelişim sırasında rastgele bir mutasyon veya silinmeden kaynaklanır.

[su_accordion][su_spoiler title=”Görsel Kaynakları:” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”” class=””]

  1. http://medlibes.com/uploads/Screen%20shot%202010-07-08%20at%206.09.33%20PM.png

[/su_spoiler][/su_accordion]

Yazı yakın gelecekte detaylandırılacaktır. Takipte kalınız.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Alttaki yorum bölümünü kullanarak doktorlara soru sormak için sorunuzu olabildiğince detaylı bir biçimde yazınız. Doktorlarımız en geç 6 saat içerisinde cevap vermektedirler. Yorum yapmaktan çekinmeyin 🙂

Yazar: Dr. Erhan Yavuz

Ben Kimim?
2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum’un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi’ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler’in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020’yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle 🙂
Eğitimim:
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi (2010 – 2016)
Çalıştığım Kurumlar:
Narman İlçe Devlet Hastanesi
Şenkaya İlçe Devlet Hastanesi
Tekman İlçe Devlet Hastanesi
Akşar Aile Sağlığı Merkezi
Karayazı Aile Sağlığı Merkezi
Bana Nasıl Ulaşabilirsiniz?
Bana sağlık sorularınız için erhan.yavuz@saglik.gov.tr mail adresinden, teknik konular için 05530742801 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Tıbbi sorularınızı yalnızca yorum bölümlerine yazmanız halinde cevaplıyorum
Muayenehane Bilgileri:
Türkiye’nin herhangi bir bölgesinde muayenehanem yoktur. Muayene kabul etmemekteyim. Sadece internet üzerinden herhangi bir ücret talep etmeksizin siz değerli hastalarımın sorularına cevaplar veriyorum.
Adresim:
Yeni Mahallesi, Çakmak Sokak, Karayazı Aile Sağlığı Merkezi, PK:25830 Karayazı/ERZURUM

Yorum yapın