Aniridia

0
185

Aniridia Nedir?

Aniridia, gözün iris adı verilen renkli bölümünün kısmen veya tamamen ortadan kalkması ile seyreden bir hastalıktır. Görme keskinliğinde azalma ve fotofobi gelişmesine sebebiyet verebilir. Aniridia hastalığı olanların % 75 inde katarakt adı verilen bir göz bozukluğu gelişmektedir. Bu kişilerde gözün arkasındaki boşluğun az gelişimi ( foveal hipoplazi ) ve nistagmus adı verilen istemsiz göz hareketleri görülme eğilimindedir. İstatistiksel olarak 75.000 de 1 görülme eğilimindedir.

Aniridia Nedenleri

Nedenleri incelendiğinde PAX6 genindeki mutasyonların neden olduğu görülmektedir. PAX6 beyin,omurilik ve pankreas gibi bazı organların üretiminde görevli olan maddelerin sentezini sağlamaktadır. Otozomal dominant olarak kalıtılmaktadır. Konjenital aniridia olaak ta bilinir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağız.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here