Aniridia Nedir? Tıp Dilinde Aniridia Ne Demek?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Aniridia Nedir?

Aniridia, gözün iris adı verilen renkli bölümünün kısmen veya tamamen ortadan kalkması ile seyreden bir hastalıktır. Görme keskinliğinde azalma ve fotofobi gelişmesine sebebiyet verebilir. Aniridia hastalığı olanların % 75 inde katarakt adı verilen bir göz bozukluğu gelişmektedir. Bu kişilerde gözün arkasındaki boşluğun az gelişimi ( foveal hipoplazi ) ve nistagmus adı verilen istemsiz göz hareketleri görülme eğilimindedir. İstatistiksel olarak 75.000 de 1 görülme eğilimindedir.

Aniridia Nedenleri

Nedenleri incelendiğinde PAX6 genindeki mutasyonların neden olduğu görülmektedir. PAX6 beyin,omurilik ve pankreas gibi bazı organların üretiminde görevli olan maddelerin sentezini sağlamaktadır. Otozomal dominant olarak kalıtılmaktadır. Konjenital aniridia olaak ta bilinir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağız.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın