Trofik: Tıpta Bir Organ ya da Dokunun Beslenmesi

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Trofik Nedir?

Trofik, beslenmeyle ilgili, besleyici anlamına gelmekle beraber tıpta sıkça kullanılan bir terim olduğu bilinmektedir. Örneğin trofik bozukluk dendiğinde akla beslenmeyle alakalı bozukluk gelir. Trofik hormon dendiğinde ise ilgili organın ya da yapının beslenmesini sağlayan hormon akla gelmelidir.

trofik tıp dilinde ne demektir
Trofik, Yunanca “trophe” kelimesinden gelir ve “beslenme” anlamına gelir.

Temel olarak besinlerle ve bu besinlerin tüketilmesiyle ilişkilidir. Bu noktada psödohipotrofik, hipertrofik veya atrofik gibi tıp terimleri bu kelimeden köken almıştır.

Bu terimle ilgili olarak aklınıza takılanları ve merak ettiklerinizi altta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevaplamaktan mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“Trofik: Tıpta Bir Organ ya da Dokunun Beslenmesi” üzerine 10 yorum

 1. Merhaba hocam askeri personelim yaklaşık 3 sene önce el ve ayaklarda aşırı soğuk hissetmeden dolayı hastaneye başvurdum ve raynaoud fenomeni olduğunu öğrendim bununla ilgili size sormak istediğim asayiş branşında bir problem yaşamıyordum ellerim ve ayak parmaklarımla ilgili fakat şuan komando birliğinde olduğumdan dolayı dayanılmaz bir soğukluk hissediyorum ellerimde bununla ilgili heyete başvursam ne gibi bir sonuç alırım cevaplarsanız sevinirim.

  Cevapla
 2. Merhaba hocam reynaud fenomeni hastasiyim 3 defa ameliyat oldum el ve ayaklarim için ama iyilesemedim ayrıca ter bezlerim bozuldu aşırı şekild e terliyorum ayrıca koltuk altlarımda sürekli batma ve acı oluyor ve ellerim kollarımda uyuşma mevcut ayrıca merdiven çıkarken yürürken aşırı nefes darlığı çekiyorum yaşım 40 ve iş bulmakta zorlanıyorum mevcut isimden de çıkardılar emeklilik için heyete başvurudan %kaç oran çıkar bana tesekkuederim

  Cevapla
  • Merhabalar Nevzat Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Bu tip durumlar genellikle birkaç farklı branş hekimi tarafından muayene, tahlil ve tetkik sonuçları değerlendirilerek karara bağlanır. Benim tek başıma söyleceğim oran gerçeği yansıtmayacaktır. Heyet raporu başlıklı yazıya göz gezdirebilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 3. Merhaba , raynaud hastaligina sahibim. Bu hastalikta trofik bozukluk ne anlama geliyor . Ellerimde morarma ve beyazlama mevcut. Trofik bozukluğu bu sekilde tabir edebilir miyiz ? İyi calismalar.

  Cevapla
  • Mwerhabalar Oğuzhan Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Raynaud hastalığı ilerlerse damarlarda beslenememeye bağlı olarak bazı bozukluklar ortaya çıkar. İşte bunların genel adıdır trofik bozukluk.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
   • Hocam merhaba ben 49 yaşındayım reynard fenomeni hastasiyim 3 defa ameliyat oldum el ve ayaklardan ama iyilesemedim ayrıca ameliyat sonrası ter bezlerim bozuldu aşırı şekild e terliyorum ayrıca koltuk altlarımda şiddetli ağrı oluyor yattığım zaman kollarımda uyuşma mevcut ayrıca merdiven çıkarken yürürken aşırı nefes darlığı çekiyorum yasim gereği artik iş bulmakta zorlanıyorum heyete giricem sizce. Emekli olabilirmiyim teşekkürler

    Cevapla

Yorum yapın