Stimüle Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Stimüle Nedir?

Stimüle, tıpta uyarılmış anlamında kullanılmaktadır. Tıp dilinde çokça kullanılan kelimelerdendir. Temel olarak uyarmak eylemi ile ilişkilidir. Stimüle etmek uyarmak, bir aktivitenin başlangıç göstermesi için harekete geçirici faktör olmak gibi anlamlara gelir.

Stimüle edilen şeyler ya da olaylar stimülasyon işlemine uğramış demektir. Stimülasyon bu eylemin adıdır. Eğer çok kere uyarılırsa bir durum buna ise hiperstimülasyon adı verilir. Hemen hiperstimülasyon teriminin anlamını okumak için https://doktordanhaberler.com/hiperstimulasyon/ linkine tıklayınız.

Örnek cümleler vererek akıllardaki soru işaretlerini giderelim. Testislerde yer alan sertoli isimli hücreler FSH hormonu aracılığıyla stimüle edilir. Burada fsh hormonunun salınarak sertoli hücrelerini uyardığı anlatılıyor.

Elektriksel stimülasyonda nöroloji bilim dalında sık kullanılan terimlerden bir tanesidir. İnsülinin stimüle ettiği şeker dengesi de başka bir örnektir. Örnekleri çoğaltabiliriz. Aklınıza takılanları ve merak ettiklerinizi yorum bölümüne yazarak bana ulaştırabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın