Stimüle Tıp Dilinde Nedir?

Stimüle Nedir?

Stimüle, tıpta uyarılmış anlamında kullanılmaktadır. Tıp dilinde çokça kullanılan kelimelerdendir. Temel olarak uyarmak eylemi ile ilişkilidir. Stimüle etmek uyarmak, bir aktivitenin başlangıç göstermesi için harekete geçirici faktör olmak gibi anlamlara gelir.

Stimüle edilen şeyler ya da olaylar stimülasyon işlemine uğramış demektir. Stimülasyon bu eylemin adıdır. Eğer çok kere uyarılırsa bir durum buna ise hiperstimülasyon adı verilir. Hemen hiperstimülasyon teriminin anlamını okumak için https://doktordanhaberler.com/hiperstimulasyon/ linkine tıklayınız.

Örnek cümleler vererek akıllardaki soru işaretlerini giderelim. Testislerde yer alan sertoli isimli hücreler FSH hormonu aracılığıyla stimüle edilir. Burada fsh hormonunun salınarak sertoli hücrelerini uyardığı anlatılıyor.

Elektriksel stimülasyonda nöroloji bilim dalında sık kullanılan terimlerden bir tanesidir. İnsülinin stimüle ettiği şeker dengesi de başka bir örnektir. Örnekleri çoğaltabiliriz. Aklınıza takılanları ve merak ettiklerinizi yorum bölümüne yazarak bana ulaştırabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Yorum yapın