Sulcus Nedir? Tıp Dilinde Sulcus Ne Demek?

Bu yazı tıbbi açıdan Doktor Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Sulcus Nedir?

Sulcus tıp biliminde temel olarak belirli yapılar arasında bulunan oluksu yapılara verilen isimdir. En sık olarak nöroanatomide kullanılmaktadır. Örnek olarak beyin bölgesinde yer alan kıvrımların arasında bulunan oluk benzeri yapılar sulcus olarak isimlendirilir. Tıbbi olarak anlatmak gerekirse giruslar arasındaki girintilerdir. Hemen bir resimle olayı netleştirelim.

sulcus ne demek
Sulcus resimde görülen girus bölümlerinin arasındaki yapılardır.

Kelime anlamı olarak “oluk” ya da “kıvrım” demektir. Biraz daha büyük haline çatlak ismi de verilir. Beyindeki oluklar tıp dilinde serebral sulcus olarak bilinir. Hemen birkaç sulcus örneği verelim:

 1. Sulcus Nervi Ulnaris
 2. Sulcus Nervi Radialis

şeklinde çoğaltabiliriz. Ağız ve diş yapıları arasında da yaygın olarak sulcus yapıları yer almaktadır. Bu hususta aklınıza takılanları ve merak ettiklerinizi alt tarafta yer alan yorum kısmına yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Alttaki yorum bölümünü kullanarak doktorlara soru sormak için sorunuzu olabildiğince detaylı bir biçimde yazınız. Doktorlarımız en geç 6 saat içerisinde cevap vermektedirler. Yorum yapmaktan çekinmeyin 🙂

Yazar: Dr. Erhan Yavuz

b83d4e84ef5f9d4456f37993a8d1d5a0?s=90&d=mm&r=gBen Kimim?
2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum’un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi’ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler’in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020’yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle 🙂
Eğitimim:
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi (2010 – 2016)
Çalıştığım Kurumlar:
Narman İlçe Devlet Hastanesi
Şenkaya İlçe Devlet Hastanesi
Tekman İlçe Devlet Hastanesi
Akşar Aile Sağlığı Merkezi
Karayazı Aile Sağlığı Merkezi
Bana Nasıl Ulaşabilirsiniz?
Bana sağlık sorularınız için erhan.yavuz@saglik.gov.tr mail adresinden, teknik konular için 05530742801 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Tıbbi sorularınızı yalnızca yorum bölümlerine yazmanız halinde cevaplıyorum
Muayenehane Bilgileri:
Türkiye’nin herhangi bir bölgesinde muayenehanem yoktur. Muayene kabul etmemekteyim. Sadece internet üzerinden herhangi bir ücret talep etmeksizin siz değerli hastalarımın sorularına cevaplar veriyorum.
Adresim:
Yeni Mahallesi, Çakmak Sokak, Karayazı Aile Sağlığı Merkezi, PK:25830 Karayazı/ERZURUM

“Sulcus Nedir? Tıp Dilinde Sulcus Ne Demek?” üzerine 2 yorum

 1. Merhaba, benim kan tahlilıerimde trobositlerim düşük çıkıyor nasıl yükseltebilirim
  şimdiden teşekkürler.İyi çalışmalar

  Cevapla
  • Merhabalar Melek Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Öncelikle trombosit seviyelerinizin neden düşük çıktığı tespit edilmelidir. Altta yatan bir kan hastalığı var mıdır ya da patolojik bir durum söz konusu mudur? Bu durum tespit edimeli ve altta yatan nedene yönelik tedavi uygulanmalıdır. Bu şekilde plt seviyeleriniz yükseltilebilir. Bunun içinde ilk önce hematoloji bölümüne muayene olmaya gidebilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın