( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Sulcus Nedir? Tıp Dilinde Sulcus Ne Demek?

Sulcus Nedir?

Sulcus tıp biliminde temel olarak belirli yapılar arasında bulunan oluksu yapılara verilen isimdir. En sık olarak nöroanatomide kullanılmaktadır. Örnek olarak beyin bölgesinde yer alan kıvrımların arasında bulunan oluk benzeri yapılar sulcus olarak isimlendirilir. Tıbbi olarak anlatmak gerekirse giruslar arasındaki girintilerdir. Hemen bir resimle olayı netleştirelim.

sulcus ne demek
Sulcus resimde görülen girus bölümlerinin arasındaki yapılardır.

Kelime anlamı olarak “oluk” ya da “kıvrım” demektir. Biraz daha büyük haline çatlak ismi de verilir. Beyindeki oluklar tıp dilinde serebral sulcus olarak bilinir. Hemen birkaç sulcus örneği verelim:

 1. Sulcus Nervi Ulnaris
 2. Sulcus Nervi Radialis

şeklinde çoğaltabiliriz. Ağız ve diş yapıları arasında da yaygın olarak sulcus yapıları yer almaktadır. Bu hususta aklınıza takılanları ve merak ettiklerinizi alt tarafta yer alan yorum kısmına yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

“Sulcus Nedir? Tıp Dilinde Sulcus Ne Demek?” üzerine 2 yorum

 1. Merhaba, benim kan tahlilıerimde trobositlerim düşük çıkıyor nasıl yükseltebilirim
  şimdiden teşekkürler.İyi çalışmalar

  Cevapla
  • Merhabalar Melek Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Öncelikle trombosit seviyelerinizin neden düşük çıktığı tespit edilmelidir. Altta yatan bir kan hastalığı var mıdır ya da patolojik bir durum söz konusu mudur? Bu durum tespit edimeli ve altta yatan nedene yönelik tedavi uygulanmalıdır. Bu şekilde plt seviyeleriniz yükseltilebilir. Bunun içinde ilk önce hematoloji bölümüne muayene olmaya gidebilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın