Stickler Sendromu

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Stickler Sendromu Nedir?

Stickler Sendromu, vücutta bağ dokusunu etkileyen çoklu sistem tutulumu gösteren genetik hastalıklarından bir tanesidir. İstatistiksel olarak görülme sıklığı 7500’de 1 ‘dir. Ciddi düzeylerde görme, işitme bozuklukları ve bazı eklem problemlerine sebebiyet verebilir. Sıklıkla bebeklik veya çocukluk döneminde tanı almaktadır. Tıp dünyasında progresif artro oftalmopati olarak ta bilinir.

stickler sendromu nedir
Stickler sendromu, nadir görülen genetik hastalıklardan bir tanesidir.

Stickler Sendromu Nedenleri

Stickler sendromunda kollojen üretiminden sorumlu olan yapılarda anormallik saptanmıştır. Kollojenin olduğu dokular genelde etkilenir. Hastalığın multi sistemik olması da bu nedenledir. Stickler sendromu genetik olarak kalıtılır ve mutasyonların durumuna bağlı olarak 5 tiptir. Hastalığın aktarılmasında cinsiyetin bir önemi yoktur. Otozomal resesif ve otozomal dominant kalıtılan tipleri mevcuttur.


Stickler Sendromu Belirtileri

Stickler sendromunun belirtileri kişiden kişiye göre değişiklik gösterecektir.Bu belirti ve bulgular doğum anında görülebileceği gibi daha sonradan da fark edilebilir. En sık etkilenen organlar gözler, kulaklar, yüz, eklemler ve kalptir. Şimdi göründüğü yere belirtileri inceleyelim.

Görme ile İlgili Bozukluklar

Stickler hastalığına yakalanan bireyler aşağıdaki semptomlar ile başvurabilirler.

 • Kısa görüşlü olmak veya miyopi
 • Vitroretinal dejenerasyon
 • Şiddetli durumlarda ani görme kaybı
 • Katarakta yatkınlık durumu
 • Göz hareketlerinin senkronizasyonunda bozulma
 • Göz küresinde basınç artışına bağlı olarak glokom gibi bozukluklar

Aşağıda Stickler sendromu olan bir bebeğin video görüntülerini görebilirsiniz:

YouTube video

Eklem ile İlgili Bozukluklar

Stickler sendromu teşhis edilen çocuklarda genelde eklemler normale oranla daha gevşektir. Bu çocuklar 20li yaşlara geldiklerinde eklemler artık dejenerasyona bağlı olarak sertleşme gösterecektir. Zamanla gelişen eklem iltihabı hareketleri zorlaştırır. Omurgada ise kifoz ve skolyoz gibi eşlik eden bozukluklar ortaya çıkabilir. Omurga bozukluklarına bağlı olarak bel ağrısı şikayetleri görülür.

Yüz ile İlgili Bozukluklar

Stickler sendromuna sahip çocuklar düz elmacık kemikleri, düz burun ve küçük çene gibi karakteristik bazı özellik gösterirler. Bazı çocuklarda görülen mikrognati, glossoptoz ve yarık damak gibi tipik belirtiler Pierre Robin Sendromu ‘nu akla getirebilir.

İşitme ile İlgili Bozukluklar

Stickler sendromunun neden olduğu iki tip işite kaybı vardır. Bazı durumlarda iletim tipi bazı durumlarda ise sensörinöral tip işitme kaybı ortaya çıkar. Orta kulak enfeksiyonları da Stickler hastalığında sık görülen özelliklerdendir.

Kalp ile İlgili Bozukluklar

Stickler tanısı alan bazı çocuklar aşırı yorgunluk ve halsizlik belirtileri gösterebilirler. Bunun temel nedeni kalpte bulunan mitral kapağın prolapsusudur. Kalbin sol tarafındaki atriyum ve ventrikülü birbirine bağlayan bu mitral kapak prolabe olduğunda kanın akışında bozulmalar olur ve kan vücuda etkin bir şekilde pompalanamaz.


Stickler Sendromu Tanısı

Stickler sendromunun tanısı klinik bulgulara bağlıdır ve bu bulgular beraber bulunmadığında gözden kaçabilmektedir. Eklemlerin incelenmesi için röntgen gerekebilir. Göz muayeneleri tanıya yardımcıdır. Genetik testler mutasyonların saptanması için önemlidir ve kilit öneme sahiptir. Tanı için 12 puanlı bir klinik belirti tablosunda yararlanılır.  Bu 12 puan üzerinden 5 veya daha fazla puan alınması Stickler lehinedir.

Stickler Sendromu Tedavisi

Şuan için stickler sendromuna ait spesifik bir tedavi protokolü bulunmamaktadır. Hastalarda ortaya çıkan belirtilerin azaltılmasına yönelik tedavi uygulanmalıdır. Görme problemleri için gözlük veya lazer tedavileri gerekebilir. Yüz, kalp veya kemik problemlerinin tedavisi için bazen cerrahi operasyonlar uygulanabilir. İşitme kaybı olan hastalar için işitme cihazları gerekebilir. Tedaviyi ortopedi, göz, kbb ve pediatri hekimleri beraber planlamalı ve takip altında tutmalıdır. Uygulanabilecek tedavileri liste halinde verecek olursak :

 • Terapiler
  • İşitme cihazları
  • Fizik tedavi
  • Konuşma terapisi
  • Özel eğitim
 • Cerrahi Operasyonlar
  • Trakeostomi
  • Çene Ameliyatları
  • Yarık damak onarım ameliyatları
  • Kulak tüpleri
  • Göz ameliyatları
  • Omurga destek ameliyatlarıStickler Sendromu Komplikasyonları

Stickler sendromunda zamanında ve yeterli tedavi uygulanmadığında bir takım komplikasyonlar ortaya çıkacaktır. Sıklıkla görülebilen komplikasyonlar şunlardır:

 1. Solunum ve beslenme güçlükleri
 2. Kulak enfeksiyonları
 3. Sağırlık
 4. Kalp sorunları
 5. Diş problemleri

[su_box title=”Stickler Sendromu Mail Grubu” box_color=”#6fe767″]Bu konu ile ilgili herhangi bir tedavi veya ilaç keşfi gibi yeni bilgiler eklendiğinde anında haberdar olmak için Stickler Sendromu Mail Grubumuza abone olabilirsiniz. [email-subscribers namefield=”no” desc=”” group=”stickler”][/su_box]

[su_accordion][su_spoiler title=”Yararlanılan Kaynaklar” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”” class=””]

 1. http://jmg.bmj.com/content/jmedgenet/37/4/318/F1.large.jpg
 2. http://www.medindia.net/patientinfo/stickler-syndrome.htm
 3. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/stickler-syndrome/symptoms-causes/syc-20354067
 4. http://diseasespictures.com//srv/htdocs/wp-content/uploads/2015/06/Stickler-Syndrome.jpg
 5. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/24/Hypertension_Hypermobilität.jpg
 6. https://www.omim.org/entry/108300

[/su_spoiler][/su_accordion]


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

[su_button url=”//plus.google.com/share?url=//doktordanhaberler.com/stickler-sendromu/” target=”blank” style=”flat” background=”#e91f34″ size=”8″ wide=”yes” center=”yes” desc=”Hemen Buraya Tıklayarak Google Plus Profilinizde Paylaşın.”]Gönderiyi Paylaşarak Bilginin Yayılmasına Öncülük Edin ![/su_button]

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın