Solvent Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️

Solvent Nedir?

Solvent tıpta temel olarak çözücü anlamında gelen bir ifadedir. Sık olarak kullanılmakla birlikte solüt terimi ile karışabilmektedir. Çözeltilerin iki temel bileşeni bulunmaktadır. Bunların birisi çözücü diğeri ise çözünendir. Çözücü her zaman çözünenden miktar olarak daha fazladır.

Çözünen yani solüt hakkında detaylı bilgi almak için hemen https://doktordanhaberler.com/solut/ linkine tıklayınız. Altta resmi inceleyiniz.

screen shot 2016 02 22 at 1.32.30 pm 117183
Resimde solüt ve solvent farkını görüyorsunuz.

Solvent terimi hakkında aklınıza takılanlara bana ulaştırmak için yorum bölümüne yazmanız yeterlidir. Cevaplamaktan keyif alacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020'yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın