Solüt Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️

Solüt Nedir?

Solüt, tıpta çözünen anlamına gelmekle beraber sıkça kullanılan bir terim olduğu bilinmektedir. İki maddenin karışması sonucu oluşan çözeltilerde genellikle bir madde çözen konumunda ike diğeri çözünen konumundadır. Bu tip durumlarda diğerinde çözünen maddelere solüt ismi verilir. Bu durumda çözücü maddeye ise solvent adı verilir. Hemen solvent hakkında detaylı bilgi almak için https://doktordanhaberler.com/solvent/ linkine tıklayınız. Resmi dikkatlice inceleyiniz.

screen shot 2016 02 22 at 1.32.30 pm 117183
Resimde çözüneni ve çözeni görüyorsunuz.

Genellikle çözücü madde yani solvent, çözünen yani solüt maddeden daha fazla miktarlarda bulunur çözeltilerde. Çözelti ise solüt ve solventten oluşan homojen karışıma verilen isimdir.

Solüt hakkında aklınıza takılanları sormak için lütfen yazının alt tarafında yorum bölümüne yazınız. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020'yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın