Sol Dal Bloğu

Bu yazı tıbbi açıdan Doktor Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Sol Dal Bloğu Nedir?

Sol Dal Bloğu, ekg üzerinde görülen bir iletim bozukluğuna verilen isimdir. Kalp, üst tarafta 2 adet atriyum ve alt tarafta 2 adet ventrikül olmak üzere toplam dört odacıktan oluşur. Kalp atışının başlama sinyali sağ atriyumda başlangıç gösterir. Sinyal daha sonra sağ ve sol ventriküllere dağılır. Yayıldıkça kalpte kordineli bir şekilde kasılmaya devam eder. Sol dal bloğunda bu iletimin sol tarafında bir bloklama söz konusudur. Bahsettiğimiz sinyal sol ventriküle doğru geliyor ve ulaşıyor ancak sağ ventriküle kıyasla çok yavaş kalıyor. Bu durum kalbin kasılma kordinasyonunu bozabilmektedir. Genellikle altta yatan kalp problemleri olan hastalarda görülme eğilimindedir.

sol dal blogu nedir
Sol dal bloğuyla ilişkili görsel.

Sol Dal Bloğu Nedenleri

Sol dal bloğu neden olur sorusunun cevabı çoğu zaman kalp hastalıklarıdır. Altta yatan kalp rahatsızlığı olan bireylerde ortaya çıkma riski daha fazladır. Kalpte tıpkı bir kablolama sistemi gibi iletim yolları vardır. Bu yollar gelen uyarının ventriküllere eşit şekilde dağılmasında sorumludur. Sol dal bloğunda ise sol ventriküle giden iletim yolları kısmen veya tamamen engellenmiştir. Sonuç olarak sağ ventrikül uyarıları sol ventrikülden daha hızlı alacak ve bu durumda önce sağ ventrikülün kasılıp daralmasını sağlayacaktır. Aynı anda kasılarak atım kapasitesini maksimuma getirmek isteyen bir düzende bu patolojik durum atım hacmini olumsuz yönde etkileyecektir. Bir kalp hastalığı olmayan bireyde ortaya çıkan bu durum tolere edilebilir ancak herhangi bir kalp hastalığı varlığında ortaya çıkarsa tehlikeli olacaktır. Sol dal bloğu nedenleri arasında şunları sayabiliriz :

 • Koroner arter hastalıkları
 • Yüksek tansiyon
 • Kalp kapak hastalıkları
 • Kardiyomiyopati
 • Miyokardit
 • Akut miyokard infarktüsü
 • Bazı konjenital kalp kusurları varlığı
 • Lyme Hastalığı

Sol Dal Bloğu Tanısı

EKG’ de karakteristik bir takım değişikliklere neden olan sol dal bloğunun tanısı bu değişikliklere bakılarak konulabilmektedir. Normalde QRS kompleksi ventrüllerde yayılan uyarıları temsil eder ve beklenen süresi 0.08 ile 0.1 saniye aralığıdır. Bir tarafın diğer tarafa göre daha geç uyarıldığı bu durumda ise kasılmalar gecikecek ve bu süre 0.12 saniyeleri aşacaktır. Sol dal bloğu teşhisi için bir takım kriterler belirlenmiştir. Sol dal bloğu tanı kriterleri şöyledir:

 1. Beklenen QRS süresi ≥ 120 ms olmalıdır.
 2. Lateral derivasyonlarda monofazik özellikte R dalgası
 3. V1 derivasyonunda baskın S dalgaları ( QS veya rS kompleksi ) görülmelidir.
 4. Lateral derivasyonlarda Q dalgasının görülmemesi
 5. Sol prekordiyal derivasyonlarda geniş ve çentikli bir R dalgası üretilmesi ( M’ye benzer şekilde )

Sol dal bloğu tanısı konulması altta yatan bir kalp rahatsızlığını göstermesi ve daha az kan pompalanacak olması nedeniyle çok kıymetlidir. Framingham çalışmasına göre, sol dal bloğunu geliştiren insanların yüzde 89’una daha sonradan kardiyovasküler hastalık tanısı konuldu. Buradan çıkarılması gereken sonuç tanı konulduktan sonra altta yatan kardiyak hastalıklar açısından tarama gereklidir.

Sol Dal Bloğu MI Kriterleri

Sol dalda blok varlığında miyokard infarktüsü açısından değerlendirme için Sgarbossa Kriterleri kullanılmaktadır. Bu kriterler :

 1. QRS kompleksi ile aynı yönde olacak şekilde 1 mmden az ST elevasyonu ( 5 puan )
 2. V1, V2 ve V3 derivasyonlarında ST elevasyonunun 1 mm’den az olması (3 puan )
 3. QRS kompleksi ile ters yönde olacak şekilde 5 mm’den az ST elevasyonu ( 2 puan )

Bu kriterlerin varlığında toplam alınan puan 3 ten büyükse miyokard infarktüsü için %90 özgünlükten söz edilir. Ayrıca modifiye sgarbossa kriterleride daha gelişmiştir.

Sol Dal Bloğu Tedavisi

Altta yatan bir kalp hastalığı olmadığında beklenen yaşam süresine pek fazla etki etmez. Birçok durumda sol dal bloğunun tedavisi için hiçbir şey yapılmaz. Eğer yeni tanı almış bir dal bloğu varsa derin bir değerledirme gereklidir. Bazı durumlarda kalıcı pacemaker takılması gerekebilmektedir. Yine kalp pili takılması da başka bir tedavi türüdür. Bu konuda temel tedavi planı hastaya ve hastalıklarına göre şekillenmektedir.

Sol Dal Bloğu EKG Örnekleri

Aşağıda birçok farklı kaynaktan sol dal bloğu ekg örnekleri derlenmiştir:

Hemen buradan Sağ Dal Bloğu adlı yazıma geçiş yapabilirsiniz.

Yararlanılan Kaynaklar :

 1. https://en.wikipedia.org/wiki/Left_bundle_branch_block
 2. https://lifeinthefastlane.com/wp-content/uploads/2011/03/lbbb-monophasic-r-v6.png
 3. https://lifeinthefastlane.com/wp-content/uploads/2011/03/LBBB5.jpg
 4. http://rebelem.com/wp-content/uploads/2014/06/LBBB-Concordant-Change-Lead-V3.png?x49676
 5. http://3.bp.blogspot.com/–gb_tjXrp-8/VF_xoSMLc_I/AAAAAAAAFcI/1TGzX6zSzn0/s1600/LBBB%2Brate%2B90%2B2%2Bhours%2Blater.png
 6. https://drsvenkatesan.files.wordpress.com/2010/08/lbbb-left-bundle-branch.jpg

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

[su_button url=”//plus.google.com/share?url=//doktordanhaberler.com/sol-dal-blogu/” target=”blank” style=”flat” background=”#e91f34″ size=”8″ wide=”yes” center=”yes” desc=”Hemen Buraya Tıklayarak Google Plus Profilinizde Paylaşın.”]Gönderiyi Paylaşarak Bilginin Yayılmasına Öncülük Edin ![/su_button]

Alttaki yorum bölümünü kullanarak doktorlara soru sormak için sorunuzu olabildiğince detaylı bir biçimde yazınız. Doktorlarımız en geç 6 saat içerisinde cevap vermektedirler. Yorum yapmaktan çekinmeyin 🙂

Yazar: Dr. Erhan Yavuz

Ben Kimim?
2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum’un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi’ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler’in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020’yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle 🙂
Eğitimim:
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi (2010 – 2016)
Çalıştığım Kurumlar:
Narman İlçe Devlet Hastanesi
Şenkaya İlçe Devlet Hastanesi
Tekman İlçe Devlet Hastanesi
Akşar Aile Sağlığı Merkezi
Karayazı Aile Sağlığı Merkezi
Bana Nasıl Ulaşabilirsiniz?
Bana sağlık sorularınız için erhan.yavuz@saglik.gov.tr mail adresinden, teknik konular için 05530742801 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Tıbbi sorularınızı yalnızca yorum bölümlerine yazmanız halinde cevaplıyorum
Muayenehane Bilgileri:
Türkiye’nin herhangi bir bölgesinde muayenehanem yoktur. Muayene kabul etmemekteyim. Sadece internet üzerinden herhangi bir ücret talep etmeksizin siz değerli hastalarımın sorularına cevaplar veriyorum.
Adresim:
Yeni Mahallesi, Çakmak Sokak, Karayazı Aile Sağlığı Merkezi, PK:25830 Karayazı/ERZURUM

Yorum yapın