Siklik Kusma Sendromu

1
68

Siklik Kusma Sendromu Nedir?

Siklik Kusma Sendromu, tekrarlayan bulantı ve kusma ataklarıyla seyreden nadir hastalıklardan bir tanesidir. Sıklıkla küçük yaştaki çocukları tutmakla beraber her yaştan bireyi etkileyebilir. Bulantı kusma ve uyuşukluk atakları en az 1 saat sürebilirken en fazla 10 güne kadar uzayabilir. Belirtileri arasında yorgunluk, süregelen halsizlik,karın ağrısı, ishal, baş ağrısı, fonofobi ve fotofobi şikayetleri de vardır. Bulantı, kusma ve uyuşukluk halleri düzenli olarak ortaya çıkabileceği gibi rastgele olarak ta etkileyebilir.  Ayrıca aşırı sıcaklık, uyku eksikliği ve bazı ilaçların kullanımı tetikleyici faktörler arasındadır. Görülme sıklığı ile ilgili net bilgiler bulunmamakla beraber her 200.000 çocuktan 4 ile 2000’ini etkilediği tahmin edilmektedir. Yakın tarihli araştırmalar yetişkinlik çağında da çocukluk çağında görüldüğü gibi sık görülebileceğini ortaya koyuyor. Nedenleri ile ilgili net bilgiler bulunmamaktadır ancak bu konuda çalışmalar yapan bilim insanları beyin fonksiyonlarında değişiiklikler, hormonal bozukluklar ve gastrointestinal sorunların bu hastalığa neden olduğunu düşünmekteler. Tedavisi için kusma önleyici ilaçlar, migren önleyici ilaçlar, yatıştırma ve hidrasyon uygulanır ancak SKS’nun bilinen bir tedavi prosedürü olmadığı bilinmelidir. Uyguladığımız tedaviler semptomatiktir.

siklik kusma sendromu
Siklik Kusma Sendromu, rastgele olan kusma ataklarıyla seyreden nadir hastalıklardandır.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Bu Yazıya Toplamda 1 Yorum Yapılmıştır.

  1. merhabalar;

    beniM çocugum 6 yaşında ulup 24 kg 120 cm boyunda olup yaklaşık 2 ay öncesinde KTÜ farabi hastanesinde kahve telvesi kusması nedeniyle yatmış(günde 10sefer) olup yapılan bütün tahlillerde herhangi bir sorunun olmadığını,yapılan endoskopide sagece reflü ve akut gasrit bulunup(patolojı temiz çıkmış),mr batın ultrasyununda(safra keseinde çamurlaşma) bulunup başka birşey bulunamamış durumdadır. özetle:
    yaklaşık 1 ay önce taburcu olduğumuz hastaneden 4 gündür aynı şikayetle sadece sabah kalktığında kusma oluyor şikayetiye gittiğimiz çocuk gastro bölümünde yapılan tetkiklerde ve batın ulsrayonda safra kesesi çamuru olmadığını söyleyip eve geldik ama bu sıkıntılarımız hala devam etmektedir.
    Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim
    EMRE ERCELEP

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here