Sekrete Etmek Nedir? Tıpta Kullanımı

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Sekrete Etmek Nedir?

Sekrete etmek, tıp dünyasında vücutta belirli bölümlerde bulunan çeşitli maddelerin dışarı atılması ya da salgılanması anlamında kullanılmaktadır. Tıpta sıkça kullanılan kelimelerden biridir. En bilinen sekrete edilen maddeler hormonlar, enzimler, mukus, ter, vb. şeklinde çoğaltılabilir. Bunlar ayrıca sekresyon adını alır.

tıpta sekrete etmek nedir
Tıpta sekrete etmek, vücudun normal işleyişi için gerekli olan önemli bir süreçtir.

Hemen örnekler vererek kavramanıza yardımcı olalım:

Pankreas, insülin ve glukagon adı verilen gibi hormonları sekrete eder ve glukoz metabolizmasını düzenler.

Tiroid bezi, tiroksin adı verilen hormonları sekrete eder.

Böbrekler, ürik asit ve kreatinin gibi atık ürünleri sekrete eder ve uzaklaştırır.

Karaciğer, safrayı sekrete eder ve safra kesesinde depolar.

Akciğerler, mukus ve karbondioksiti sekrete eder.

Deri, ter ve yağları sekrete eder.

Sekrete etmek terimi vücudun farklı fonksiyonlarını düzenleyen ve koruyan salgı bezlerinin salgılama işlemlerini ifade eder. Bu terimi temel olarak kavradığınızı düşünüyorum. Merak ettiğiniz bir husus varsa alttaki yorumlara yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

Yorum yapın