Sağ-Sol Akciğer Apikal Segmentte Atenüasyon Kaybı

Bu yazı tıbbi açıdan Doktor Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Sağ-Sol Akciğer Apikal Segmentte Atenüasyon Kaybı Nedir?

Sağ-Sol Akciğer Apikal Segmentte Atenüasyon Kaybı, hastalar tarafından sıkça sorulmasından ötürü bu yazıyı yazmaya ve bu ifadeyi açıklamaya karar verdim.

Bu ifadeyi detaylıca kavrayabilmek için öncelikle ifade içerisindeki kelimelerin anlamlarını kavramak gerekmektedir.

Apikal, hangi organdan ya da yapıdan bahsediliyorsa o yapının en uç en üst kısmı anlamına gelmektedir.

Apikal Nedir? okumak için tıklayınız.

Atenüasyon ise zayıflama, zayıflatılma anlamı taşımaktadır.

Atenüasyon Nedir? adlı yazımızı okumak için tıklayınız. 

Sağ apikal segmentte atenüasyon görülmesi bahsedilen organın sağ ve uç kısmında o bölgenin grafideki görüntüsünü değiştiren bir neden olduğu anlamına gelmektedir.

Bu nedenin belirlenmesi için hastaları klinik korelasyonları önerilmektedir.

Klinik Korelasyon Önerilir? ne anlama gelmektedir?

Bu neden çoğu zaman sıvı veya kitle olmaktadır. Ancak hastalar muayene edilmeden bu konumdan net bir şey söylemek mümkün ve doğru olmayacaktır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Alttaki yorum bölümünü kullanarak doktorlara soru sormak için sorunuzu olabildiğince detaylı bir biçimde yazınız. Doktorlarımız en geç 6 saat içerisinde cevap vermektedirler. Yorum yapmaktan çekinmeyin 🙂

Yazar: Dr. Erhan Yavuz

Ben Kimim?
2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum’un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi’ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler’in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020’yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle 🙂
Eğitimim:
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi (2010 – 2016)
Çalıştığım Kurumlar:
Narman İlçe Devlet Hastanesi
Şenkaya İlçe Devlet Hastanesi
Tekman İlçe Devlet Hastanesi
Akşar Aile Sağlığı Merkezi
Karayazı Aile Sağlığı Merkezi
Bana Nasıl Ulaşabilirsiniz?
Bana sağlık sorularınız için erhan.yavuz@saglik.gov.tr mail adresinden, teknik konular için 05530742801 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Tıbbi sorularınızı yalnızca yorum bölümlerine yazmanız halinde cevaplıyorum
Muayenehane Bilgileri:
Türkiye’nin herhangi bir bölgesinde muayenehanem yoktur. Muayene kabul etmemekteyim. Sadece internet üzerinden herhangi bir ücret talep etmeksizin siz değerli hastalarımın sorularına cevaplar veriyorum.
Adresim:
Yeni Mahallesi, Çakmak Sokak, Karayazı Aile Sağlığı Merkezi, PK:25830 Karayazı/ERZURUM

Yorum yapın