Sağ-Sol Akciğer Apikal Segmentte Atenüasyon Kaybı

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Sağ-Sol Akciğer Apikal Segmentte Atenüasyon Kaybı Nedir?

Sağ-Sol Akciğer Apikal Segmentte Atenüasyon Kaybı, hastalar tarafından sıkça sorulmasından ötürü bu yazıyı yazmaya ve bu ifadeyi açıklamaya karar verdim.

Bu ifadeyi detaylıca kavrayabilmek için öncelikle ifade içerisindeki kelimelerin anlamlarını kavramak gerekmektedir.

Apikal, hangi organdan ya da yapıdan bahsediliyorsa o yapının en uç en üst kısmı anlamına gelmektedir.

Apikal Nedir? okumak için tıklayınız.

Atenüasyon ise zayıflama, zayıflatılma anlamı taşımaktadır.

Atenüasyon Nedir? adlı yazımızı okumak için tıklayınız. 

Sağ apikal segmentte atenüasyon görülmesi bahsedilen organın sağ ve uç kısmında o bölgenin grafideki görüntüsünü değiştiren bir neden olduğu anlamına gelmektedir.

Bu nedenin belirlenmesi için hastaları klinik korelasyonları önerilmektedir.

Klinik Korelasyon Önerilir? ne anlama gelmektedir?

Bu neden çoğu zaman sıvı veya kitle olmaktadır. Ancak hastalar muayene edilmeden bu konumdan net bir şey söylemek mümkün ve doğru olmayacaktır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın