Regüle Etmek Tıpta Ne Demek?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Regüle Etmek Nedir?

Regüle etmek, ayarlamak, düzenlemek anlamında kullanılmaktadır. Tıp dilinde çokça kullanılan kelimelerdendir. Temel olarak bir tıbbi olayın regüle edilmesi genellikle normalleştirilmesi ve düzenli hale gelmesi manalarını ifade eder. Örneğin kalp atışı sayısı normal aralığın dışına çıktığında irregüle hale gelmiş demektir. Vücudun oto kontrol mekanizmaları devreye girerek kalp atımı sayısını düzenli hale getirdiğinde ise regüle edilmiş olur.

Temel olarak bu terimi kavradığınıza inanıyorum. Merak ettiklerinizi hemen altta bulunan yorumlar bölümüne yazabilirsiniz. Yorumlarınızı bekliyorum.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın